Ekran Kartı Sürücülerini DDU ile temizleme

DonutGuy

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar.

Aslında MSI Armor RX 580 8 GB OC Edition ekran kartımı, forumdan bulduğum Undervolt yapımı konusu ile ısı düşürme ve fan ayarı işlemi yapıcaktım.

Yaptım da. Voltaj mv değerini 1150'den 1050'lere çektim ve Furmark testi ile bir sorun yaşamadım. Aynı zamanda GTA V oynayarak üst köşede FPS, GPU ısısı, GPU kullanımı, CPU ısısı, CPU kullanımı gibi değerleri de kontrol ediyordum.

İşte tam orada şunu farkettim. GTA V yüksek grafik ayarlarında, takılmadan minimum 40-45 FPS düzeyinde oynanıyor. O da araba ile hızlıca gittiğim vs. zaman. Duruğan hallerde 60 üstü FPS değerlerini görüyorum.

Fakat kafamı kurcalayan bir şey farkettim. GPU kullanım yüzdesi stabil değil. Kısa bir an %100 iken bir anda %1 bazen %30, %40.. Çok değişken değerler gözüküyor.
Aksine CPU kullanım yüzdesi ise gerektiğinden yüksek. %80, hatta %94, kısa bir an %100 ü de gördü.

Acaba darboğaz sorunu mu dedim fakat. Ben yakın zamanlarda Radeon Software kurdum bilgisayara. Ondan önce Driver Booster ile güncelliyordum sürücüleri.
Radeon Software kurduktan sonra 2 tane sürücü güncellemesi yaptığımı hatırlıyorum. Şuan ekran kartı sürücüsü güncel.

Fakat forumda bu konuyu dün araştırırken şöyle bir konuda buldum.
Benzer problemi yaşayan biri Display Driver Uninstaller ile tüm ekran kartı sürücülerini temizleyip, sonra tekrar sürücü güncellemesi yaptıktan ekran kartından beklenen verimi almış.

Acaba eski sürücüler üst üste mi bindi diye düşündüm. Çünkü Radeon Software ile güncelleme yapıp sistemi yeniden başlattığımda, Yerel Disk'de büyük bir alan azalması farkettim.

Güzelce izah etmeye çalıştım. Uzun olduğu için kusura bakmayın. Sorum şu:

DDU sanırım biraz riskli. Kullanım rehberine baktım burada. İnterneti kesicem. Güvenli modda çalıştırın diyor.
Bu Windows'u güvenli modda çalıştırırken mi açın demek?
Bir de silme işlemi öncesi, sistem geri yükleme noktalarıma nasıl bakabilirim ya da oluşturabilirim?
Sürücüleri silme ve yeniden başlatma sonrası Radeon Software'den sürücü güncellemesi yapıcam. Doğru mudur?

DDU ile ilgili bilgisi olan, tecrübe edinmiş kişilerden yardımlarını bekliyorum. İyi forumlar.

DDU sanırım biraz riskli. Kullanım rehberine baktım burada. İnterneti kesicem. Güvenli modda çalıştırın diyor.
Bu Windows'u güvenli modda çalıştırırken mi açın demek?
Bir de silme işlemi öncesi, sistem geri yükleme noktalarıma nasıl bakabilirim ya da oluşturabilirim?
Sürücüleri silme ve yeniden başlatma sonrası Radeon Software'den sürücü güncellemesi yapıcam. Doğru mudur?
Windows'u güvenli modda başlatın.
Sistem geri yükleme noktasını DDU programı üzerinden oluşturabiliyorsunuz.

DDU riskli değil, güvenli modda çalıştırmanız da zorunlu değil. DDU programını açıp seçenekler kısmından "Sistem geri yükleme noktası oluştur" kutusuna tik atarsanız silmeden önce o oluşturur.

Windows'u güvenli modda başlatın.
Sistem geri yükleme noktasını DDU programı üzerinden oluşturabiliyorsunuz.
DDU riskli değil, güvenli modda çalıştırmanız da zorunlu değil. DDU programını açıp seçenekler kısmından "Sistem geri yükleme noktası oluştur" kutusuna tik atarsanız silmeden önce o oluşturur.

Yardımlarınız için teşekkür ederim.
DDU 'yu sorunsuz bir şekilde kullandım. Sonrasında elimdeki ekran kartının, internette resmi sitesinde manuel olarak en son sürücüsnü indirdim ve güncelledim.

Konu kapatılabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı