Ekran Kartı Takılınca Sistemin Açılmaması

afterxalien42

Decapat
İyi forumlar. Arkadaşlar bilgisayarda şöyle bir sıkıntı var. Bilgisayarım şu an harici ekran kartımı taktığımda Windows açılmıyor. PCI Devices Listing ekranında takılı kalıyor. Bilgisayar anakarttaki dahili ekran kartı ile sorunsuz çalışıyor. Ama ekran kartını taktığımda ne BIOS'a girebiliyorum ne de Windows açılıyor. Bu sorunun tam olarak neden kaynaklandığını bilmiyorum. Ama iki ihtimal var. Bir süre önce yaptığım yanlış BIOS dosyası ile flaşma yüzünden (Daha sonra düzgün BIOS ile kurtardım ama hasar almış olabilir) ya da ekran kartının yüzeyindeki fan soketini yerinden çıkarttığım için olabilir. Fan soketi yerinden çıktı ama yerine pinlerin üzerine oturtunca ve fanı bağlayınca sorunsuz çalışıyor.

Bu fan yuvasının yerinden çıkması ekran kartının bozulmasına sebep olabilir mi? BIOS ihtimali üzerinde de duruyorum. Windows'a dahili kart ile ulaştığımda GPU-Z görüntüsü ektedir. Nvflash ile Windows üzerinden flaşlıyorum ve güncelleme başarılı diyor. Ama yine aynı şey. DOS üzerinden denediğimde ekran kartını tanımıyor. (-f gibi zorlama komutları işe yaramıyor) "no nvidia display adapters found" hatası veriyor. Bu durumda ne yapılabilir? Umarım yardımcı olan çıkar.
İmage.PNG

Son düzenleme:
Ekran kartının fanının çıkması kartı bozmaz. Çalışır fakat ısı 100 dereceyi geçebilir, sağlıklı olmaz.
Anakart ve ekran kartı modellerini verseydin keşke. Neyse şu konuyu iyice oku derim.

Ekran kartının fanının çıkması kartı bozmaz. Çalışır fakat ısı 100 dereceyi geçebilir, sağlıklı olmaz.
Anakart ve ekran kartı modellerini verseydin keşke. Neyse şu konuyu iyice oku derim.
Ekran kartı, anakart
Ekran kartı fanı değil, fanın bağlandığı yuva yerinden çıktı.

Dosya Ekleri

• resim.jpg
    resim.jpg
    105,7 KB · Görüntüleme: 52
Hoppala. Hocam AGP ekran kartı kullanıyorsunuz bu sistemler çok eksidir. Yani af edersiniz de buna kimse destek vermez ben de bilemem kaç yıl önceki teknoloji. Günümüzde Win XP kullanmak gibi bir şey bu öncelikle o resimdeki yer fanın güç aldığı yer çıksada sorun olmaz fakat kullandığınız sistem çok eski yani 300TL ye en azından PCI Express girişli hazır sistem alınabilir.

Hoppala. Hocam AGP ekran kartı kullanıyorsunuz bu sistemler çok eksidir. Yani af edersiniz de buna kimse destek vermez ben de bilemem kaç yıl önceki teknoloji. Günümüzde Win XP kullanmak gibi bir şey bu öncelikle o resimdeki yer fanın güç aldığı yer çıksada sorun olmaz fakat kullandığınız sistem çok eski yani 300TL ye en azından PCI Express girişli hazır sistem alınabilir.
Resim Temsili :LOL:
Linkini verdiğim ekran kartına baktınmı hiç ?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı