Ekran kartı temizleme ve termal macun yenileme rehberi

Makaleler
3
Yaklaşık 1 aydır takip ettiğim bir teknoloji kanalı. Bence kaliteli içerikler çıkarıyor. Kanalına bir göz atmanızı tavsiye ederim.

Bu videosunda da benim gibi çok detaylı video sevenler için üşenmeden uzun uzun elinden geldiğince detaylıca video çekmiş.

Kanaldaki videolara bakmanızı ve hoşunuza giden olursa paylaşmanızı tavsiye ederim.

Buyrun video;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim de sevdiğim bir kanal. Gerçi neredeyse inceledikleri her ürün videosunun altına güzel inceleme ama almayın yazdığım için onlar beni sevmiyor olabilir. :D

Kanal genel olarak güzel fakat videoda çok yanlış bilgilendirmeler ve uygulamalar mevcut. Videoda hoşuma giden sadece kişinin sempatikliği ve termal macunların arasında en iyisi olan Thermal Grizzly Kryonaut kullanması. Bu videoya göre termal bakım yapmayın.

Son düzenleme:
Kanal genel olarak güzel fakat videoda çok yanlış bilgilendirmeler ve uygulamalar mevcut. Videoda hoşuma giden sadece kişinin sempatikliği ve termal macunların arasında en iyisi olan Thermal Grizzly Kryonaut kullanması. Bu videoya göre termal bakım yapmayın.

Yanlışları yazar mısınız, merak ediyorum bu ekran kartı macun yenilemesini öğreneyim ben de.

Kullanışmış pad kullanması dışında yanlış bir şey göremedim ben ama siz ne yanlış gördünüz?

Arkadaş pamuğun grafik işlemci PCB'sinin üstündeki SMD kapasitörlere takılıp kalıntı bırakıp kısa devreye yol açacağını belirtmiş. Pamuk yalıtkan bir maddedir ve net iletkenlik oranı 0 pSm'dir.

Ayrıca DIE çekirdeğinin etrafı SMD kapasitörlü bir mikro işlemcinin termal macun temizliği kulak çubuğuyla yapılmaz. Dakikalarca temizlemekle uğraşırsınız. Yağsız kontak spreyi bu iş için biçilmiş kaftandır. Termal macun taşlaşmış olsa bile kabasını almadan 10 saniye içerisinde mikro işlemci tertemiz olur ve risk oranı sıfırdır.

Arkadaş termal pad'i temizleyip oraya tekrar koymuş. Onu neyle temizlemeye çalışırsa çalışsın termal pad'in bütün partiküllerini tozla ve yalıtkan madde ile doldurmuş olacak. Ayrıca termal pad'lere ve termal iletkenliği sağlayan kısımlara çıplak el ile değilmez. Elin yağı, termal yüzeyin ve iletken pad'in/macunun iletkenliğini zayıflatır. Ayrıca o yağ partiküllere yayılmayı engeller. Termal macunu sürerken de macunun temas edeceği yeri defalarca çıplak elleriyle elledi. Antistatik eldiven kullanmaması başlıca yanlış zaten.

PCB'yi fırça ile temizleyip tüm tozları termal pad'in temas ettiği VRM bileşenlerinin üstüne attırdı. Orayı yağsız kontak spreyi ile tozlarından arındırıp ve termal pad'i yenileyip öyle montaj yapması gerekiyordu.

Termal macun grafik işlemcinin sadece DIE çekirdeğine sürülür. Çift yüzeye sürmek partiküllere yayılma ve tutunma oranı düşük olan liquid metaller için geçerlidir. Teknik özellikleri yüksek macunların partiküllere yayılma performansı yüksek olduğu için bu işlem işi daha berbat eder. Bakır termal levhanın temas edeceği yere extradan sürmek tabakayı kalınlaştırır ve macun yanlardan taşarak iletkenliği düşürür. Ne kadar ince sürmek isteyip söylediği doğru olsa da bunu başaramamış. :)

Son düzenleme:
@Neurevt Termal macun sürmeden önce tekrardan temizledi. Çıplak elle dokunduktan sürmedi.
Termal pad'i temizlemeden sadece arka tarafını çevirmiş gibi geldi bana ama bilemiyorum.

Kulak çöpü ile temizlemek uğraştırıcı olsa bile Custom Sıvı soğutma yapan yabacı kanallarda onlarca kez bu şekilde temizlendiğini gördüm. Bir zararı var mı bilmiyorum.

Dediğiniz gibi sadece işlemciye sürmesi yeterliydi bence ama fabrika çıkışlı halinden daha kötü olacağını düşünmüyorum.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı