Ekran kartı temizleme ve termal macun yenileme rehberi

35.25 ve 35.36 arasına defalarca eliyle temas ediyor. Evet söylediğiniz gibi termal pad'in arkasını çevirerek koymuş lakin bu daha kötü. :) Termal pad'in en tozlu yerini nikel kaplı kısma koyduğu için bu sefer termal pad VRM bileşenlerinden ısıyı daha iyi şekilde emecek fakat tozlu kısım nikel kaplama yere temas ettiği için ısı iletimi daha düşük olacak.

Elektronikte teknik kısımlar için video ve sunu gibi şeyler hazırlamak gerçekten zordur. Dikkat edilmesi gereken çok nokta vardır. Özellikle termal bakım için.

Bu kanala ilk rastlantım bazı videolarına baktım bazıları güzel bazıları, fazla uzun, bazılarında yanlış bilgilendirmeler yapılmış ama sonuç olarak bence gayet başarılı ve güzel bir kanal. Bu arada adam gerçekten çok sempatik birisi.

@Neurevt Az önce ekran kartı ile alakalı bir sürü video izledim. İzlediklerimin yanında bence bu rehber gayet temiz olmuş. Sitemizdeki Asım beyin eski ekran kartına uyguladığı termal pad ekleme işleminde bile termal pad'leri defalarca çıplak elle elliyor. Neredeyse hiç bir videoda anti statik eldiven giyene rastlamadım.

Tabii ki doğrusu ellemek demiyorum. Yanlış anlaşılma olmasın siz haklısınız ama bu videoya göre bakım yapmayın demek doğru değil bence.
Piyasadaki çoğu bakım videosundan çok daha iyi.

Az önce ekran kartı ile alakalı bir sürü video izledim. İzlediklerimin yanında bence bu rehber gayet temiz olmuş.
Bu konuda çok haklısınız. Web ortamına kıyamet gibi yanlış bilgilendirmeler var. Videodaki termal bakımın profesyonelliği giriş seviyesine biraz yakın. Diğer termal bakım videolarıyla kıyaslayacak olursak gayet iyi bir klasmanda.

Sitemizdeki Asım beyin eski ekran kartına uyguladığı termal pad ekleme işleminde bile termal pad'leri defalarca çıplak elle elliyor. Neredeyse hiç bir videoda anti statik eldiven giyene rastlamadım.
Başkasının yaptığı yanlış bilimsel verileri çürütemez. Yanlış yanlıştır. Parmak uçlarında ter ve yağ bezleri vardır. İletken yüzeylere, macunlara ve pad'lere parmak temas ettiği zaman o bölgedeki iletkenlik ciddi ölçüde düşer. Vakit bulursanız mutlaka bunu deneyimlemenizi tavsiye ederim aradaki farkı çok net bir şekilde anlıyorsunuz.

Piyasadaki çoğu bakım videosundan çok daha iyi.
Burada yine hemfikiriz.

Yanlış anlaşılma olmasın siz haklısınız ama bu videoya göre bakım yapmayın demek doğru değil bence.
Benim değindiklerim ileri uç olsa da bir kere okunduğu zaman akılda kalıcı şeyler. Doğrusunu yapmak ile en doğrusunu yapmak arasında fark vardır. Ben sadece yanlış belirtilen bilgileri ve teknik konuda yanlış uygulamaları belirtmek istedim asla kanalı veya kişiyi kötüleme gibi bir derdim yok. Şuan sizin açmış olduğunuz konudaki video ve benim bir kaç düzeltmem ile konu zaten profesyonel termal bakıma dönüşmüş oldu. Siz bu konuyu açarak bir çok kişiye yardımcı olmuş oldunuz. :)

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı