Ekran kartı termal macun ve termal ped değişimi nasıl yapılmalı?

rohleder00

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
GPU: Gigabyte RTX2070 Super, CPU: Ryzen 5 3600, PSU: FSP Hydro K700W 80+ Bronze, Anakart: MSI B550M Pro VDH Wi-Fi, RAM: 16GB (2x8) DDR4 3600MHZ CL17 HyperX Fury, Kasa: MSI MAG Forge 100R
Meslek
Bilgisayar Programcısı
Ekran kartım eskidiği ve sıcaklıkları arttığı için termal macununu değiştirdim. İlk fotoğrafta işaretlediğim minik termal ped parçası elime yapıştı ben de kenardan alıp çok da düşünmeyerek aynı siyah bloğun tam ortasına minik parçayı geri yapıştırdım. Taktıktan sonra düşündüm ki termal pedler üst üste gelmiş olup siyah bloklarda ufak da olsa boşluğa sebep olmuş olabilir. Kayda değer bir sorun yaşar mıyım? Tekrar zahmete girip açıp düzeltmeye değer mi?

Not: Ekran kartını stres testine soktum, termal macun değişiminden sonra 10 derece kadar sıcaklık düşüşü oldu.

Dosya Ekleri

• c910f06e-00a4-462d-b56f-e44f42d813f2.jpg
    c910f06e-00a4-462d-b56f-e44f42d813f2.jpg
    157,8 KB · Görüntüleme: 27
  • 3711d55e-30d4-4633-b780-3eaa6df30f5a.jpg
    3711d55e-30d4-4633-b780-3eaa6df30f5a.jpg
    133,3 KB · Görüntüleme: 22
Hocam çıkarmışken fanlara bir hava tutup radyatörü de temizlediniz mi? Sıcaklık düştüyse tekrar açmanıza gerek yok.

Hocam çıkarmışken fanlara bir hava tutup radyatörü de temizlediniz mi? Sıcaklık düştüyse tekrar açmanıza gerek yok.
Fanlara baktım temizdiler. Çünkü termal macununu değiştirmesem de arada kasanın içini süpürüyorum. Radyatör için de hava tutmadım ama tozlar vardır diye süpürgeyle çektirdim.

Not: Fotoğraflar tüm bu işlemleri yapmadan önce çekildi.

Termal padleri yerine tam oturtmak çok önemli çünkü katı oldukları için eğer düzgün oturtamazsanız blok yerine tam oturmayıp termal macun blokla temas etmeyebilir.Eğer sıcaklık düşüşü yaşadıysanız bir sorun yoktur,bir de vramlerin sıcaklığına bakın afaki değilse devam.

Termal Pad yerine Thermal Putty öneririm,sürmesi biraz zordur ancak böyle dertleriniz olmaz.

Termal padleri yerine tam oturtmak çok önemli çünkü katı oldukları için eğer düzgün oturtamazsanız blok yerine tam oturmayıp termal macun blokla temas etmeyebilir.Eğer sıcaklık düşüşü yaşadıysanız bir sorun yoktur,bir de vramlerin sıcaklığına bakın afaki değilse devam.

Termal Pad yerine Thermal Putty öneririm,sürmesi biraz zordur ancak böyle dertleriniz olmaz.
VRAM sıcaklıklarına nasıl bakabilirim? Ekran kartım Gigabyte Windforce RTX 2070 Super

Geri
Yukarı