Ekran Kartı Üretici Farklarının Performansa Etkisi

Sizce Hangi Ekran Kartı ?

• MSI Gaming X 1660 Super

Oy: 15 83,3%
  • Zotac 1660 Tİ

Oy: 3 16,7%

• Oy verenlerin toplamı
    18
Bütçe
-

yusufsuren

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Su Bilimleri Mühendisliği
Selamlar biliyorsunuz ki birçok GPU'nun farklı markalar tarafından üretilmesi söz konusu mesela 2060 GPU'su MSI ASUS Gigabyte gibi birçok üretici tarafından üretiliyor sormak istediğim şey bu üreticiler arasında ne kadar performans farkı oynar misal vermek istiyorum GTX 1660 Ti ekran kartının basit tasarlanmış olanları GTX 1660 Super ekran kartının Gaming X gibi sağlam modellerinden daha mı iyi performans verir? GPU ve Marka seçimini nasıl yapmalıyız kısacası yüksek GPU daha az kaliteli marka mı yoksa düşük GPU yüksek kaliteli marka mı? Burda yüksek kalite düşük kalite olarak kastettiğim ise soğutma olsun arttırılmış çekirdek hızı olsun bu tarz şeyler örnek vermek gerekirse Galax ve MSI Gaming X gibi. Cevaplarınızı bekliyorum :D Ankete de katılın lütfen 😇

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle Zotac almanızı önermem. Recep Baltaş'ın yorumu:

Üreticilerin performansa etkisi dolaylı yoldan da olsa var. Referans soğutuculu modeller hariç, soğutucular üretici tarafından üretildiğinden, kartların soğutma performansı değişiklik gösterebiliyor. Bir kart iyi soğutulamıyorsa hızı ısındığında düşebilir, bu da iyi soğutulan bir karttan daha az performans verebilmesi anlamına gelir.

Bir başka nokta da silikon kalitesi. EVGA markasının kaymak tabaka, yani silikon kalitesi iyi olan GPU'ları aldığını duymuştum, ne kadar doğru bilmiyorum. İyi silikon kalitesi de daha yüksek OC potansiyeli anlamına geldiğinden, performansa bir etki olarak bu da kabul edilebilecek bir detay.

Öncelikle Zotac almanızı önermem. Recep Baltaş'ın yorumu:

Üreticilerin performansa etkisi dolaylı yoldan da olsa var. Referans soğutuculu modeller hariç, soğutucular üretici tarafından üretildiğinden, kartların soğutma performansı değişiklik gösterebiliyor. Bir kart iyi soğutulamıyorsa hızı ısındığında düşebilir, bu da iyi soğutulan bir karttan daha az performans verebilmesi anlamına gelir.

Bir başka nokta da silikon kalitesi. EVGA markasının kaymak tabaka, yani silikon kalitesi iyi olan GPU'ları aldığını duymuştum, ne kadar doğru bilmiyorum. İyi silikon kalitesi de daha yüksek OC potansiyeli anlamına geldiğinden, performansa bir etki olarak bu da kabul edilebilecek bir detay.
peki gaming x 1660 superin en iyi modelini almakmı daha mantıklı yoksa aynı fiyatta bir gtx 1660 ti mi ?

Peki Gaming X 1660 Super'in en iyi modelini almak mı daha mantıklı yoksa aynı fiyatta bir GTX1660 Ti mı?
Piyasayı çok takip etmediğim için konuşmam pek doğru olmaz aslında ama biraz baktım. Aynı fiyatta olan 1660 Ti kartın hangi marka olduğunu bilmiyorum bir de fiyat olarak nereyi baz aldığınızı bilmiyorum. Örneğin bahsettiğiniz kart Asus, EVGA ya da Gigabyte gibi bir markaysa olabilir. Hepsiburada üzerinde şu iki kart arasında 100 TL'den biraz fazla bir fark örneğin:

MSI GeForce GTX 1660 Super Gaming X
Asus ROG Strix GeForce GTX 1660 Ti

Bu durumda ben o farkı verebiliyorsam Asus 1660 Ti olanı alırdım. (Tekrardan uzun bir süredir piyasayı takip etmediğimi belirtmeliyim.)

Eğer ikisi aynı model olsaydı 1660Ti. Ama bu durumda 1660 Super'in O.C potansiyeli daha yüksek sonuçta MSI ve Asus ROG Strix O.C konusunda kendisini aşmış iki model. Ama ikiside ayni model olsaydı ve ikiside overclocklansaydı 1660Ti önde olurdu.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı