Ekran kartı üreticileri direkt markaya ihtiyaç duymadan üretip satamaz mı?

Ekran kartlarında elbette AMD ve invidia da satış yapıyor. İnvidia da founders Edition olarak bu kartların adı geçmekte sonuçta bu büyük bir pazar ve her marka üretilen GPU'yu alıp kendi tasarımlarını ekleyerek piyasaya sunuyor.

AMD ve NVIDIA gibi üreticiler sadece çipi üretiyor. Yani temeli başlatıyorlar. Soğutma bord yapısı vs gibi işleri markalara bırakıyorlar. Bu yüzden örnek vermek gerekirse Sapphire soğutmada başarısızken MSI Asus gibi markalar bir tık daha önde. Soğutma fanları, braket tasarımları firmaların kendilerine ait.

Bu olayı şöyle düşünebilirsin. Opel yıllardan beri General Motors'da yapılan motorları kullandı (General Motors şu meşhur GMC jiplerinin markası). Motor General Motorstan geldi Opel şase ve kasayı yapıp arabayı sattı. Mantık bundan ibaret.

Sapphire soğutmada başarısızken MSI Asus gibi markalar bir tık daha önde.
Marka ve model olarak bir şeyler söylenebilir lakin direk bir marka kötülenemez. Sapphire soğutma konusunda başarısız demek yanlış olur. MSI ve Asus'un dünya kadar kötü soğutmalı ekran kartları mevcut.

Marka ve model olarak bir şeyler söylenebilir lakin direk bir marka kötülenemez. Sapphire soğutma konusunda başarısız demek yanlış olur. MSI ve Asus'un dünya kadar kötü soğutmalı ekran kartları mevcut.
Örnek vermek amacıyla söyledim sadece. Marka kötülemek gibi bir niyetim yok. Benim fikrime göre sapphire diğer iki markadan bir tık daha geride genelleme olarak. Tabi ki MSI ve Asus'un da o kadar kötü soğutmaları var ki bazı kartlarda şaşıp kalıyoruz. Sapphire'e kurban olayım diyebiliyoruz :)

Geri
Yukarı