Ekran kartı ve PCI-e kablosu ısınıyor

Baydemo

Yoctopat
Daha fazla  
Ekran kartı
R9 28p
İşlemci
Xeon x3440
Merhaba arkadaşlar, uzun bir süredir kullandığım Radeon HD 5770 ekran kartımı, 2. el olarak aldığım R9 280 elime geçince bugün emekli ettim ancak çok ciddi bir sorun var. Şu an kullandığım R9 280'i test etmek amacıyla birkaç oyuna girdim oyun sırasında fark ettim ki PCB dokunulmayacak kadar sıcaktı, ancak sistem ekran kartını 70 santigrat derece civarında gösteriyordu. Oyuna devam ederken bir anda dondu ve ses takıldı. Bilgisayarı fişini sökerek kapattım ve bir süre bekledikten sonra tekrar denemeye karar verdim. Yine denerken çeşitli sürücü hataları aldim ama kurduğum sürücü yanlış değil bundan eminim.

Aldığım hata sürücü zaman uyuşmazlığı miydi öyle bir şeydi. Her neyse. Kasa açık olduğu için oyun sırasında kablolardan birisinin eridiğini gördüm. Kontrol ettiğimde ekran kartına giren 2 tane 6 pinlik güç kablosu da çok sıcaktı ve biri bağlantı noktasından erimeye başlamıştı. Detaylı bakınca fark ettim ki kullanmış olduğum 500W PSU kendinden 6 pinlik ekran kartı için güç çıkışına sahip değil. 2 tane 6 pinlik dönüştürücü varmış meğer. Yani bu dönüştürücüler normalde HDD'ye güç vermesi gereken kablolara takılmış. Ben ısınmanın bu yüzden olduğunu düşünüyorum ve bu yüzden kendinden 6 pin çıkışlı PSU almaya karar verdim. Ancak sorunun PSU'dan olmama ihtimali beni korkutuyor çünkü kontrol ettiğimde RAM'ler de çok sıcaktı. Ve size sormak istedim. Sizce sorun 2 güç girişinin de HDD kablolarının dönüştürülmesi yüzünden mi? Kablolar bu kadar fazla enerji geçişini kaldiramadigi için ısınıyor olabilir mi? Hemen cevaplarsanız sevinirim eğer PSU hatasiysa hemen yarın alacağım çünkü. Herkese iyi akşamlar ve şimdiden teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı