Ekran kartı ve SSD tavsiyesi

Emir Can Karasu

Hectopat
Arkadaşlar öncelikle iyi akşamlar.

Bazı arkadaşlar bilirler kendime sistem topluyorum. Bütçem 2.500 TL fakat söyle bir şey varki 2.500 TL bütçeye SSD sığdıramıyorum. Sistem toplamaya karar verdiğimde almak istediğim bileşenler arasında monitör yoktu, biraz araştırdıktan sonra monitörümün kötü olduğunu ve yeni bir tane almamın iyi olacağına karar verdim. Bu yüzden 350 TL'lik monitöre ayırmam gereken bir para çıktı ortaya, işlemcimi hep İntel i5 3570K istiyordum, monitör işi çıkınca FX6200 yapmak zorunda kaldım. Ekran kartınıda GTX680 DirectII TOP düşünüyordum fakat onuda alamayacağıma karar verdim. GTX670 veyahut daha alt bir ekran kartını almam gerektiğini düşünüyorum bütçemi aşmamak için, fakat hala ne kadar uğraşsamda bir türlü bütçeyi tam tutturamıyorum. Sizlerden istediğim birazdan zaten tüm bileşenlerin linklerini atacağım artacak parayıda yazacağım ve bu parayla bana ekran kartı ve SSD tavsiye etmenizdir. SSD'yi 60 GB alıp içine sadece Windows 8 kurmak aklıma geldi fakat 60 GB alanların yorumlarını okuyunca 120 GB almadıklarına pişman olduklarını öğrendim. Sizlerden yardım bekliyorum.

Anakart: VATAN COMPUTER - ASUS - M5A97 R2.0 AMD 970/SB950 AM3+ DDR3 2133MHz (O.C.) USB 3.0 SATA 3.0 Anakart - Anakart

Hard disk: VATAN COMPUTER - WD - 3.5" 1TB Caviar Black Sata 3.0 64MB Cache 7200Rpm Harddisk - Dahili Harddisk

İşlemci: VATAN COMPUTER - AMD - FX X6 6200 Soket AM3+ 3.8GHz 14MB Cache 32nm

Kasa: VATAN COMPUTER - CORSAIR - CARBIDE SER

Ram: VATAN COMPUTER - GSKILL - 8GB (2x4GB) RipjawsX DDR3 1866MHz CL9 1.5V Dual Kit Ram - Ram

Monitör: VATAN COMPUTER - SAMSUNG - 23" S23B350H GEN

İşlemci soğutucusu: VATAN COMPUTER - THERMALTAKE - FRIO ADVANCED LGA775/1155/1156/1366/2011 & AM2/AM2+/AM3/AM3+

Arkadaşlar artacak para toplam olarak 774 TL, biliyorum ekran kartı ve SSD için düşük bir bütçe ama elimden bu kadarı geldi eğer sizler sistemde alınmasına gerek duymadığınız yada daha ucuzunu bulabileceğiniz bileşenler varsa çıkartıp öyle toplayabilirsiniz.

NOT:İlerde CrossFire yapma olasılığım hiç yok değil var fakat %20 gibi bir oran bu, overclock ilerde kesinlikle yapacağımı düşünüyorum. Sistem oyun sistemi olucak fakat bunun yanı sıra bilgisayarın yapması gereken tüm işleri yapabilecek bir bilgisayar toplamak istiyorum.

Kasa ve HDD'den kısabilirsin. İşlemci soğutucusunu sonradan da alabilirsin.

Ya da çok istiyorsan SSD'yi sonra al. SSD önemli bir parça ancak onsuz da oyunlar oynanabilir, PC çalışabilir. Sadece SSD yüzünden ekran kartından kısmak mantıksız bence.

Yerinde olsam Cooler Master HAF 912 + 750W 80+ Plus kasa alırdım. HDD olarak Western Digital Caviar Blue serisinden alırdım. İşlemci soğutucu ve SSD'yi sonra alıp, var olan paramla ekran kartı alırdım.

Hemen hemen aynılar :D Eğer kısmak istersen kasadan kısabilirsin diye düşünüyorum.
Toplam (KDV Dahil):​
3.458,54 TL
*2.593,91 TL

Son düzenleyen: Moderatör:
Birkaç arkadaş daha bu konuya yorum atarsa ve bu bütçeye en uygun sistem toplanırsa bu sistem olayı ile ilgili sistemimi burada sonlandırıp bitireceğim. Geriye tek satın almak kalacak (En zor kısmı o değil mi zaten) :D

Yerinde olsam işlemci soğutucuyu çıkarırım. Toplam para 930 lira olur. 207 liraya OCZ Agility 3 120GB SSD alırım. 723 lira kalır. Üstüne 26 lira ekleyip 749 liraya ASUS HD 7950 DCU II TOP alırım. Mobilde olduğum için link atamıyorum.

Overclock ileride yaparım diyorsun soğutucuyu şimdi almasan da olur bence.

Niye bu kadar az ilgilenen oldu bu konuyla yahu o_O

Önceki konularımda herkes yardım etmeye çalışırdı. Bu konuda hiç bir şey yok :(

Edit:Beyler özür dilerim son yorumu göremedim, sayfayı sadece Aykut'tan sonra yeniledim o yüzden hiç cevap göstermiyordu sayfa, ben yorumu atınca farkına vardım yazdıklarınızın.

Dağhan işlemci soğutucusunu çıkartmak pek istemiyorum. AMD'nin yanında gönderdiği fanların kötü olduğunu okumuştum, test etmedim tabikide ama eğer test eden arkadaşlar varsa forumda fikirlerini belirttirlerse iyi olur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben mesela AMD'nin Athlon X2 7750 işlemcisini kullanıyorum stok fan gayet iyi soğutuyor. 35 stabil. Benimki eskidi tabi ama BilgisayarKurdu Fx4100 stok fan ile kullanıyordu önceden onun görüşünü bir al derim. Bence stok fan sıkıntı olmaz overclock yapmıyacaksan.

Adam stok fan ile oc bile yaptı. Sen soğutucuyu şimdilik rafa kaldır ve Dağhan'ın önerisini dikkate al bence en mantıklısı o... Bende stok fan kullanıyorum, hiç sorun yok.

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı