Ekran kartı veya işlemci ısınınca performans düşer mi?

Kemikli_terapi

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
işlemci: i5 3470
Ekran kartı: 1650
Ram: 16 gb
Arkadaşlar oyun oynarken ekran kartım veya işlemcim kendine zarar verecek derecede ısınırsa yine de bir oyunda 30-40 FPS verir mi?

Arkadaşlar oyun oynarken ekran kartım veya işlemcim kendine zarar verecek derecede ısınırsa yine de bir oyunda 30-40 FPS verir mi?
Evet. Elektronik aletlerin en büyük düşmanı sıcaklıktır. Performansı düşürür. Tam olarak bu yüzden işlemcilerimize ve ekran kartlarımıza soğutucu fan takıyoruz.

Alttaki arkadaş dolaylı yönden tam olarak nasıl düşüreceğini anlatmış.

Bu sisteminize göre değişir. Size olayı anlatayım: Bilgisayar parçaları çalışırken ısı üretir ve ne kadar hızlı çalışırlarsa o kadar fazla elektrik ihtiyacı duyacağı için daha fazla ısınır. Genellikle ısınınca ilk önce fanlar hızlanır, hala ısınmaya devam ediyorsa parçalar frekansını düşürür. Ve bu frekans düşmesi sırasında performansınız düşer.

Bu sisteminize göre değişir. Size olayı anlatayım: Bilgisayar parçaları çalışırken ısı üretir ve ne kadar hızlı çalışırlarsa o kadar fazla elektrik ihtiyacı duyacağı için daha fazla ısınır. Genellikle ısınınca ilk önce fanlar hızlanır, hala ısınmaya devam ediyorsa parçalar frekansını düşürür. Ve bu frekans düşmesi sırasında performansınız düşer.
Hocam bence zararlı derece de ısınsa bu kadar fps vermez.

Sıcaklık ve başka bir çok değerlerinizi inceleyebileceğiniz bir yazılım olan HWMonitor'ü indirip bize söyler misiniz?

Isıya göre değişir, çoğu işlemci veya ekran kartı 80 dereceye kadar throttle işlemine maruz kalmaz. Throttle olmadığı sürece performansında büyük bir etki yok.

Sıcaklık ve başka birçok değerlerinizi inceleyebileceğiniz bir yazılım olan HWMonitor'ü indirip bize söyler misiniz?

Aynen burada ısınma derken kaç derecelerden bahsediyoruz.

Geri
Yukarı