Ekran kartı VRAM boyutları 8 senedir neden aynı?

@xenom0rphe 1GB her zaman 1GB’dır zaten, demek istenen o 1GB’i modern sıkıştırma teknolojileriyle, daha hızlı çiplerle, daha yüksek bantgenislikleriyle kullanmak. Yazılımsal ve donanımsal gelişmeler.

Günümüzde yeter mi yetmez mi ayrı bir tartışma konusu ama verimlilik olarak 8 yılda geliştiğini düşünüyorum.

GTX 1000 serisinden beri 8 GB VRAM sabit gidiyor orta segment kartlar, 2016-2017 yılında bu boyutlar normaldi fakat 2023 de 8 GB VRAM'lı kart çıkarmak mantıklı mı, bunu sebebi konsollar mı acaba PS5 8 GB VRAM kullanıyor. Bu VRAM sınırı yükselmedikçe oyunların grafikleri çağ atlayamaz arkadaşlar bence burada kasıtlı bir proje var. Sonuçta oyun dünyası konsollara göre oyun çıkarıyor ve PS5 8 GB olduğu için onun sınırını aşmamaya çalışıyolar bu yüzden kart üretici firmaları 8 GB sınırında kart çıkarıyor.
Nvidia maalesef pazara hakim olduğu için tamamen keyfe keder VRAM koyuyor. Yeni çıkan Intel Arc A770 bile 7000 lira bandındayken 16gb VRAM koyuyor. Demek ki yapılabilir mi? Evet. Sırf bu yüzden 3060ti veya 3070 yerine Arc A770 aldım en azından geleceği parlak ve sırf rekabet artsın Nvidia nın tahtı sallansın diye destek olmak istedim açıkçası. Yanlış anlamayın Nvidia düşmanlığım falan yok. Herhangi bir markaya fanatikliğim de yok. Rekabet artsın ki Nvidia rakiplerine göre bir şeyler yapsın. Aynı bütçelerdeki kartlarına aynı veya daha iyi VRAM ler koysun. Amd ve Intel VRAM cimriliği yapmadığınız için size minnettarım.

Bence sektör devi Nvidia'nın 8GB VRAM'in öleceğini fark etmemiş olması pek mümkün değil. Fark ettiler ve bilerek yaptılar ki RTX 3060 Ti, RTX 3070, RTX 3070 Ti alacak kullanıcılar bir süre sonra kart değiştirmek zorunda kalsın.

Olayın bütçeyle falan da ilgisi yok, RTX 3060'a 12GB VRAM koyabilen Nvidia RTX 3070 Ti'a mı koyamıyor güldürmeyin Allah aşkına. Bizzat kendim RTX 3060 Ti kullanıyorum ve bu kart aldığım son Nvidia kartı olacak, kartın saf gücü oldukça yeterli ama Nvidia VRAM koymadığı için yeni çıkan son 3 büyük bütçeli yapımda da sıkıntı yaşıyorum ben.

VRAM boyutları sadece NVIDIA tarafında gelişme göstermiyor, RTX 4070 Ti gibi bir kart için 12GB VRAM kabul edilebilir bir değer değil mesela. Sözde 4K'da bile oyun oynatabilen bir kart ama o VRAM 1 sene sonra 1080p için bile yetmeyecek bırakın 4K'yı 2K'yı. AMD tarafında işler çok daha düzgün, adamlar RX6800 gibi bir karta bile 16GB VRAM vermişler.

Geri
Yukarı