Ekran kartına Custom BIOS yazmak zor mu?

images (2).jpeg

Anlamak mümkün değil, son kullanıcının yazma ihtimali %0 diyeyim. Çok zor bir iş hele sıfırdan yazmak çok çok ileri derecede yazılım mühendisi, bu kartları üreten kişi olnanız lazım. Programların hangi durumda hangi adrese başvuracağını voltajı neye göre ayarlayacağını şunu bunu yazacaksınız, bu yüzden imkansız.

Anakart için BIOS modlamıştım ve aşırı zor değildi. Ama sıfırdan BIOS yazmak yetenek ister.

Modlamak ile Custom yazmak farklı şeyler hocam. Sıfırdan yazmak yetenek değil, o aleti yapan kişi olmak gerektirir.

Karttan karta değişebilir belki ama genel olarak zor bir şey değil. Anakart BIOS'unu nasıl kolay bir şekilde yükleyebiliyorsaniz bunu da öyle düşünebilirsiniz.

Galiba ben yanlış anladım normal anakarta yazar gibi yazılıyor hemen hemen aynı çipleri kullanıyorlar, eğer ima etmeye çalıştığı şey buysa haklısın hocam, ama eğer Custom bir BIOS yazmak (kodlamak, oluşturmak) istiyorsa çok zor haklısınız 👍

Böyle bir niyetim yok sadece merak ettim. Teşekkürler.
İleri seviye Assembly ve C++ bilgisi gerekir. Ayrıca geliştirme ortamı ve kütüphanelere de alışmak gerekir. Sıfırdan yazmak yerine basit değişiklikler yapmak için hex düzenleyici ile metinleri değiştirebilirsiniz.

Kast etmeye çalıştığım şey sıfırdan BIOS kodlamak değildi, normal bir şekilde hazır BIOS'u karta flaşlamayı söyledim ben.
Tamam hocam bende söylediğinizi tasdik ettim problem yok 👍

Yeni konular

Geri
Yukarı