Ekran kartına dökülen su nasıl temizlenir?

lordcrvshed

Hectopat
Daha fazla  
Selamlar herkese. Kasanın üstündeki ızgaradan 7-8 damla diyebileceğimiz miktarda ekran kartına su döküldü. Anakartın üzerinde ve kablolarda da biraz vardı. İlk başta bilgisayarın elektriğini kesip üstündeki su damlalarını vs iyice silmeye çalıştım. Ekran kartının üstünde plaka mevcut fakat bazı boş yerlerde vardı. Bilgisayar daha sonra açıldı yaklaşık bir 20 dakika kadar çalıştı. Sonrasında birden görüntü gitti ve restart attı kendi kendine. Ekran geldiğinde ise hafif kasmalar ve ekranda pembe pembe çizgiler mevcuttu. Sanki görüntü işlenmiyormuş gibi. Tekrar fişten çekip kabloları söktüm. Kablolarda da biraz ıslaklık vardı. Ekran kartı girişlerini iyice temizlemeye çalıştım. Tekrar çalıştırdığımda ise bir sorun olmadan çalıştı. Önemli bir sıkıntı var mıdır? Sorun kablolda mı yoksa ekran kartında mı? Şimdi ne yapmam lazım, nasıl atabilirim içindeki suyu? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

Eğer garantisi yoksa söküp herhangi bir zarar var mı baksan iyi olur su zarar vermiş mi diye.
Garantisi var. Aklıma gelen tek şey bir kaç saat daha kapalı tutup kurutma makinesi ile kabloları ve giriş çıkışları iyice kurutmak. Aynı zamanda kasayı temizlemek. Islanan yerlerin az çok belli olduğu bir fotoğraf var bir bakarsanız sevinirim.

Dosya Ekleri

• 2E543955-0184-4AE3-A31E-E2E4895FB9D7.jpeg
    2E543955-0184-4AE3-A31E-E2E4895FB9D7.jpeg
    273,6 KB · Görüntüleme: 64
Kanka o pislik içinde çalışması ayrı mucize zaten de kurutma makinasını fazla yaklaştırmadan sıcak kısmıyla değil de soğuk kısmı ile hafif hafif basıp ılık hava ile kurutup 3-5 saat sonra tekrar dene hatta imkanın varsa kuruttuktan sonra petek üzerinde bırak kalsın biraz.

Aslında su biraz daha dökülse güzelce temizlenmiş olurdu. Bence daha çok suyla temizlenmesi en iyisi. Performans ciddi oranda artacaktır.

Uzun zaman oldu. İlk defa açtım kasayı. Dışarıdan temiz görünüyordu. 😅

Kanka o pislik içinde çalışması ayrı mucize zaten de kurutma makinesını fazla yaklaştırmadan sıcak kısmıyla değil de soğuk kısmı ile hafif hafif basıp ılık hava ile kurutup 3-5 saat sonra tekrar dene hatta imkanın varsa kuruttuktan sonra petek üzerinde bırak kalsın biraz.

Kanka ciddi bir sorun olsa hiç açılmazdı diye düşünüyorum. Yanlışsam düzeltin. Sonuç olarak son seferde gayet açılması gerektiği gibi açıldı. Devamında güzel bir kurutma ve temizlik ile bir sorun yaşamam diye düşünüyorum. Umarım yaşamam.

Elektronik parçaya su dökülünce yapmanız gereken şey suyu temizlemek. Oturup kendi kendine buharlaşmasını beklemek değil. Elektronik parça kendisinin dışında olmadığı için içini açıp temizlemeniz gerekiyor. Dışarıdan silmeyi herkes yapar. O şekilde sorun çözülse kimsenin cihazına bir şey olmazdı.
Üstüne en yapmamanız gereken şeyi yapmışsınız, çalıştırmışsınız. Artan sıcaklık korozyonu artırır. Kendi kendine kurumasını beklemek saçma ama temizlenmeden çalıştırılması daha saçma.
Garantiye şimdi de, çalıştırmadan önce de götürseniz sıvı teması yüzünden garanti dışı kaldığı söylenir size.

Açılmadığı için bir yerlerin zarar gördüğünü varsayıyorum. Bu saatten sonra multimetresi olan ve onarım yapabilecek birine götürmek dışında ne yapsan boş bence.

Elektronik parçaya su dökülünce yapmanız gereken şey suyu temizlemek. Oturup kendi kendine buharlaşmasını beklemek değil. Elektronik parça kendisinin dışında olmadığı için içini açıp temizlemeniz gerekiyor. Dışarıdan silmeyi herkes yapar. O şekilde sorun çözülse kimsenin cihazına bir şey olmazdı.
Üstüne en yapmamanız gereken şeyi yapmışsınız, çalıştırmışsınız. Artan sıcaklık korozyonu artırır. Kendi kendine kurumasını beklemek saçma ama temizlenmeden çalıştırılması daha saçma.
Garantiye şimdi de, çalıştırmadan önce de götürseniz sıvı teması yüzünden garanti dışı kaldığı söylenir size.

Açılmadığı için bir yerlerin zarar gördüğünü varsayıyorum. Bu saatten sonra multimetresi olan ve onarım yapabilecek birine götürmek dışında ne yapsan boş bence.
Bilgisayarın açıldığını belirttim. Bilgisayar hep açıldı. Açılmama gibi bir durum olmadı. Görüntü hep geldi. Tek sorun görüntü geldikten sonra ekranda oluşan çizgilerdi. Bu da sonradan oluştu. Ekran kartı girişlerini temizledikten sonra o çizgiler de gitti. Garantinin ne söylediği de çok sıkıntı değil, işimiz hallolsun yeterli. Son verdiğin tavsiye için teşekkür ederim.

Geri
Yukarı