Ekran kartına fabrika çıkışlı OC uygulamak

Bojkenov1c

Hectopat
Fabrika çıkışlı ( O.C. ) ekran kartlarına yapılan overclocku normal bir ekran kartına uygulamak mümkün müdür?

Birebir aynı etki sağlanabilirse bile ekran kartında aşırı ısınma vb. sorunların oluşma ihtimali var mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Teknik olarak mümkündür. Hatta şansınıza, iyi overclock kaldıran bir model geldiyse fabrika çıkışı O.C'lu modelleri de geçebilirsiniz.

Fark, fanlarda ve soğutma macunu ile soğutma borularında kendini gösterir. Fabrika çıkışı O.C'lu kart daha büyük fanlara sahiptir. Ayrıca fazladan güç çekerek o fanları daha uzun süre daha yüksek hızlarda tutabilir. Normal ekran kartının ise fanları daha güçsüz olduğu için ısınmaya daha az müdahale edebilir ve yaptığınız overclock başarılı olsa bile bir kaç dk içinde ısınmadan dolayı hafif yavaşlamalar olabilir.

Bunu (mümkün olduğunca) engellemek için fanlara da ayrıca ayar yapmanız ve mümkünse soğutma sisteminin macununu çok kaliteli bir macunla yenilemeniz faydalı olur.
Teknik olarak mümkündür. Hatta şansınıza, iyi overclock kaldıran bir model geldiyse fabrika çıkışı O.C'lu modelleri de geçebilirsiniz.

Fark, fanlarda ve soğutma macunu ile soğutma borularında kendini gösterir. Fabrika çıkışı O.C'lu kart daha büyük fanlara sahiptir. Ayrıca fazladan güç çekerek o fanları daha uzun süre daha yüksek hızlarda tutabilir. Normal ekran kartının ise fanları daha güçsüz olduğu için ısınmaya daha az müdahale edebilir ve yaptığınız overclock başarılı olsa bile bir kaç dk içinde ısınmadan dolayı hafif yavaşlamalar olabilir.

Bunu (mümkün olduğunca) engellemek için fanlara da ayrıca ayar yapmanız ve mümkünse soğutma sisteminin macununu çok kaliteli bir macunla yenilemeniz faydalı olur.

Çözüm
Rx580 almayı planlıyorum da MSİ Armor o.c.suz olanı kendi yapacağım overclocku kaldırabilir mi?
Fabrika çıkışlı o.c. sürümündeki performansı aynı derecede alabilir miyim acaba?

Bios üzerinde oynama yapmaktan bahsediyor isen yani gaming i gaming rog stix gibi bir şeye dönüştürmeyi planlıyorsan kartın üzerindeki entegreler ve kompanentkerin değişmemiş veyahut birebir aynı kalmış olması gerekir.

Rx580 almayı planlıyorum da MSİ Armor o.c.suz olanı kendi yapacağım overclocku kaldırabilir mi?
Fabrika çıkışlı o.c. sürümündeki performansı aynı derecede alabilir miyim acaba?
Mümkün olduğunca bütçenizin yettiği, fabrika çıkışı en yüksek hıza sahip olan kartı almanızı öneririm. Sizin gireceğiniz zahmete bırakın marka girmiş olsun.

Bu arada en yavaş RX 580 ile en hızlısı arasında %2-3 gibi bir fark var, onu da ekleyeyim. 60 FPS'lik bir oyunda 61-62 FPS'e çıkmanız demek bu. Anlamazsınız bile.

Asıl farkı yaratacak olan, güvenilir bir güç kaynağınız varsa güç limitini arttırıp (bu bir overclock değildir, taşların daha hızlı çalışmasına izin vermektir) kartınızın sürekli o hızda kalabilmesini sağlamak. OC modelini almış olmanız burada işe yarayacak, çünkü onların fanları bu ekstra mesai için test ediliyor.

Sayılarla örnek vereyim;
Batman Arkham Knight benchmark. Kartım Sapphire RX 480 Nitro+ OC. 1342 MHz.

1) Güç limitini arttırıp, manual fan ayarı yapıp, 1400 MHz'e kadar OC yaptım; artış %4.5.
2) Sadece güç limitini arttırıp manual fan ayarı yaptım, artış %3.

Fazladan 58 MHz'in bana katkısı = %1.5. Düzgün bir soğutma uygulamasının katkısı = %3. Yani soğutma ayarlarını ve güç limitini ayarlayabilmek daha karlı. Üstelik kart hep serin kalıyor, ömrü de uzuyor.

Burada en büyük avantajım, normal RX 480'lerde 6 pinlik güç girişi var ve en fazla 150W destekliyorlar. Fanlara aktarabilecegim güç sınırlı. Bendeki kart 8 pin girişli, 225W destekliyor. Fanlara bolca güç verebiliyorum.

Başka bir test; Shadow of The atomb Raider Benchmark. Bu sefer ekran kartına ağır yükleniyoruz.

1) Fabrika ayarları: 46 FPS. Yer yer 170W çekse de 80 derecelere gelen ve "yavaşlayan
", 2 yaşında bir kart.

2) Arctic macun yenilemesi sonrası, güç limitini %50 arttırıp manuel bir fan profili oluşturdum. 15mV voltaj düşürdüm. 180-190W tüketen, ortalama 67 derecede kalan bir kart ve sonuç = 56 FPS.

Bu sonucu 2 şeye güvenerek aldım; güç kaynağım ve kartımın fanları. Overclock zahmetine de girmedim. Keyiften arada 1366 MHz yapıyorum ama Oyunlar bir farkı yok. Maksat OC yapmış olmak :)

Kısacası, bütçenizin yettiği en yüksek hızlı modeli almaya çalışın. Fanları, güç girişleri daha sağlam oluyor. OC bir şanstır. Siz, işinizi şansa bırakmamış olursunuz. En şanssız kartla bile en azından fabrika OC değerlerini garantilemiş olursunuz. Burada anahtar kelime bütçe. Sonuçta % olarak farklar çok az.

Bu durum tamamen sizin ne kadar bir OC yapacağınızla alakalı benim şahsi görüşüm +%20 MHZ değerini geçmemeye özen göstermek, bir problem oluşacağından değil ama ekran kartınızın tasarımı,boruları ve fanları tam yük altında yeterli soğutmayı sağlayamayabilir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı