Fabrika Çıkışlı OC RTX 2060 Ekran Kartı

Mazın

Decapat
Daha fazla  
Herkese merhabalar. Yaklaşık 1 ay önce aldığım ve sorunsuz kullandığım ASUS ROG STRIX RTX 2060 OC ekran kartımı bugün büyük ihtimalle yazılımsal bir sıkıntıdan oluşan donanım problemi sebebiyle servise gönderdim. Fakat bir kaç gündür yaptığım araştırmalardan sonra aklımda bir çok soru oluştu ve bu sorulara gerek yabancı kaynaklar gerekse türkçe yazılı kaynaklardan net cevaplar bulamadım.
Öncelikle merak ettiklerim arasında;
1-) Ekran kartım fabrika çıkışlı OC. modeli oluyor diye biliyorum. Servisten döndüğünde herhangi bir şekilde hız aşırtma geri alınmışsa yani düşürülmüşse bunu en kolay nasıl anlayabilirim?
2-) Ekran kartımın üzerinde manuel olarak ayarlayabileceğim 2 mod bulunuyordu, tam hatırlayamamakla birlikte ya O ve P modu ya da Q ve P modu yazıyordu. Bunlar tam olarak nedir ve ne işe yarar? (Kutusu yanımda olmadığı için maalesef kullanma kılavuzuna bakamıyorum.)
3-) Ekran kartım kendi frekans değerlerinde oyunların açılış ekranlarında çöküp masaüstüne geri atıyordu. Fakat Asus GPU Tweak üzerinden silent moda aldığımda herhangi bir sıkıntı olmadan oyunlara girebiliyordum. Bunun sebebi ne olabilir ? Servise göndermekle hata mı ettim merak ediyorum açıkçası.
4-) Satın aldığım yerden OC modeli olmasına rağmen ASUS GPU Tweak üzerinden OC modu seçmediğim taktirde kutu üzerinde OC yazmasının pek bir önemi olmadığına dair bir yorum geldi. Bu ekran kartının fabrika çıkışlı hali hız aşırtmalı değil midir ? Yani ASUS ROG STRIX RTX 2060 ve ASUS ROG STRIX RTX 2060 OC. modelleri aynı gelip, sadece GPU Tweak üzerinden OC. modu seçtiğimde mi bunu aktif etmiş oluyorum yoksa herhangi bir şey yapmama gerek kalmadan hız aşırtmalı olarak mı kullanıyorum?

Umarım soruları fazla karıştırmadan sormuşumdur. Sürçülisan ettiysem kusura bakmayın. Şimdiden teşekkür ediyorum.

Fabrikadan O.C edilip yollanmıyor sana. Sana ekstradan O.C frekansı sunuyor soğutma sistemi ve yapısıyla.
Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim. Emin misiniz hocam? Çünkü fabrika çıkışlı O.C yapılmış kartların aynı marka aynı seri karttan bir farkının olması gerekmez mi? Ve bir kaç saat önce okuduğum bir bilgiye göre O.C ibareli kartlar herhangi bir ayar gerektirmeden direkt fabrika çıkışlı hız aşırtmalı olarak geliyormuş.

Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim. Emin misiniz hocam? Çünkü fabrika çıkışlı O.C yapılmış kartların aynı marka aynı seri karttan bir farkının olması gerekmez mi? Ve bir kaç saat önce okuduğum bir bilgiye göre O.C ibareli kartlar herhangi bir ayar gerektirmeden direkt fabrika çıkışlı hız aşırtmalı olarak geliyormuş.
Hayır öyle bir olay yok. Sadece base clock biraz daha yüksek geliyor bu da avantaj sağlıyor O.C'ye daha fazla frekansa aşırtma imkanı sunuyor.

Hayır öyle bir olay yok. Sadece base clock biraz daha yüksek geliyor bu da avantaj sağlıyor O.C'ye daha fazla frekansa aşırtma imkanı sunuyor.
Yani cevabınızdan anladığım, 1 aydır kullandığım ekran kartımı aslında O.C serisi olmasına rağmen hız aşırtmasız kullandığım (herhangi bir programla hız aşırtma yapmamıştım), ve normal modellerinden farkının, frekans değerlerinin diğerinin biraz daha üstünde olduğu fakat bu değerlere yine benim ayar yaparak çıkmam gerektiğidir? Doğru mu anladım?

Aynı karta sahibim dostum.Konuyu şöyle açıklayayım.Gaming mod: otomatik 1830 mhz ile çalısmakta.over clock mode ise 1860 mhz arkadasın dediği gibi overclock moda alman gerekicek fakat ben hiç almadım almada ihtiyacı duymadım kartı sürekli son limitlerinde kullanmak istemediğimden.Ekran kartının güçsüz kalacağı bi oyun oynamıyorum assassin's creed odyssey ultrada 60 90 arası fps alabilen bi kart kaldı ki bunu ryzen 5 2600 ile başarabiliyor.Bence hiç kurcalama yada ben 200 fps alıyorum 230 göreyim overclock yapayım diye derdim olmadı.Gpu tweak 2 den ayarlarını yapabilirsin yinede denemek istersen tabi.Bizim kartların overclock suz modeli ise oyunlarda 1710 mhz ile çalısıyor yani üzülme overclock lu kart aldım düz kullanıyorum diye düşünme.

Yani cevabınızdan anladığım, 1 aydır kullandığım ekran kartımı aslında O.C serisi olmasına rağmen hız aşırtmasız kullandığım (herhangi bir programla hız aşırtma yapmamıştım), ve normal modellerinden farkının, frekans değerlerinin diğerinin biraz daha üstünde olduğu fakat bu değerlere yine benim ayar yaparak çıkmam gerektiğidir? Doğru mu anladım?
Aynen öyle.

Peki hocam son olarak sormak istediğim, ASUS’un kendi sitesinde Gaming Mode’u Default olarak belirtiyor. OC. ve NonOC aynı iki kartın kıyaslama fotoğrafını ekledim. Yani ben bu ekran kartını kasaya montelediğimde, formatlanmış bir bilgisayar olsa dahi Default frekans değerlerinde yani Gaming Mode değerlerinde kullanıyorum değil mi ? Bunun içinde Gpu Tweak 2 ile bir ayar yapmam gerekiyor mu ?
Aynı karta sahibim dostum.Konuyu şöyle açıklayayım.Gaming mod: otomatik 1830 mhz ile çalısmakta.over clock mode ise 1860 mhz arkadasın dediği gibi overclock moda alman gerekicek fakat ben hiç almadım almada ihtiyacı duymadım kartı sürekli son limitlerinde kullanmak istemediğimden.Ekran kartının güçsüz kalacağı bi oyun oynamıyorum assassin's creed odyssey ultrada 60 90 arası fps alabilen bi kart kaldı ki bunu ryzen 5 2600 ile başarabiliyor.Bence hiç kurcalama yada ben 200 fps alıyorum 230 göreyim overclock yapayım diye derdim olmadı.Gpu tweak 2 den ayarlarını yapabilirsin yinede denemek istersen tabi.Bizim kartların overclock suz modeli ise oyunlarda 1710 mhz ile çalısıyor yani üzülme overclock lu kart aldım düz kullanıyorum diye düşünme.
Siz de aynı karta sahipsiniz, bu kartı kasaya yerleştirdiğim andan itibaren Gpu Tweak 2 kullanmasam dahi herhangi bir ayar yapmadan Default olarak Gaming Mode değerlerinde çalışıyor değil mi ?

Dosya Ekleri

• 7B9FAC82-961E-4782-B8DB-624807BAD91B.png
    7B9FAC82-961E-4782-B8DB-624807BAD91B.png
    139,1 KB · Görüntüleme: 76
Peki hocam son olarak sormak istediğim, ASUS’un kendi sitesinde Gaming Mode’u Default olarak belirtiyor. OC. ve NonOC aynı iki kartın kıyaslama fotoğrafını ekledim. Yani ben bu ekran kartını kasaya montelediğimde, formatlanmış bir bilgisayar olsa dahi Default frekans değerlerinde yani Gaming Mode değerlerinde kullanıyorum değil mi ? Bunun içinde Gpu Tweak 2 ile bir ayar yapmam gerekiyor mu ?

Siz de aynı karta sahipsiniz, bu kartı kasaya yerleştirdiğim andan itibaren Gpu Tweak 2 kullanmasam dahi herhangi bir ayar yapmadan Default olarak Gaming Mode değerlerinde çalışıyor değil mi ?
İşte hah benim dediğim bu. Base clock o değere ayarlanıyor. Eğer GPU Tweak yüklersen daha da artıyor Gaming Mod'da.

Evet aynen kasaya tak kullan gaming modu default olarak alırsın zaten.Gpu tweak 2 yükleyince gaming modda artış yaşamadım.Msi afterburner kullanıyorum.Ben denedim overclock modu hiçbir artış gözlemleyemedim sildim gpu tweak 2 tekrar kaldığımız yerden msi aferterburner kullanmaya devam.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı