Ekran kartına gümrükte el konuldu

Aslında bu duruma razı arkadaş. Ancak 5k kurtarmıyor gibi. Bu ürün peki 1500 dolar altında bir fatura ile gönderilseydi genede problem olur muydu?
Sanmıyorum gümrük vergisi öder geçerdi. Ticari vergilendirme nasıl bilmiyorum ama dediğiniz gibi 6kyı geçebilir. %50 falan olabilir ticari vergi.
Aynı ürün düşük değerli gösterilseydi sıkıntı yaşardı. Ben yanlış anlamışım. O zaman mahkemelik bile olabilirdi kaçakçılıktan. Çünkü gümrük ürünü incelerken değer araştırması yapıyor diye biliyorum aliexpressçilerden dolayı.

Sanmıyorum gümrük vergisi öder geçerdi. Ticari vergilendirme nasıl bilmiyorum ama dediğiniz gibi 6kyı geçebilir. %50 falan olabilir ticari vergi.
Aynen... Buna benzer bir bedel üzerinden bilgi verildi... Ve bu bedel ödenmezse ürün devlet malı oluyormuş ve neredeyse yarı fiyatına ihaleden hemen günübirlik satılıyormuş... Arkadaşlar söyledigim anlattım her şeyde çok ciddiyim. Bu işte bir gariplik yok mu?

Aynen... Buna benzer bir bedel üzerinden bilgi verildi... Ve bu bedel ödenmezse ürün devlet malı oluyormuş ve neredeyse yarı fiyatına ihaleden hemen günübirlik satılıyormuş... Arkadaşlar söyledigim anlattım her şeyde çok ciddiyim. Bu işte bir gariplik yok mu?
Hayır. Gümrükte satılırsa da alamazsınız. Her ürünün satıldığı bir gümrükçü adam var.
En iyi ihtimal iade etmeyi deneyebilirsiniz yoksa ödemeniz lazım vergiyi.

Arkadaşlar merhaba. Bir arkadaşımın Amerika'dan aldığı ekran kartına gümrükte el konulmuş. Ürünün vergileri ödenerek sipariş verilmişti. Ancak ekran kartı ticari ürün olarak kabul ediliyormuş bu yüzden satın alması yasaklanmış. 1500$ ya da € gibi bir üst limit varmış sanırım. Bu konu ile karşılaşan, bilgi sahibi olan veya tavsiyesi olan var mı?
Ekran kartı RTX 3090. 21bin TL ücret + 3600TL vergi yani toplamda 24600 gibi bir fiyata alınmıştı.
Öncelikle geçmiş olsun böyle durumlarda 3 seceneğiniz var.
1- Ürünü iade edebilirsiniz.
2- 1,5-2 Ay ürüne dokunmazsınız açık arttırma ile almaya çalışırsınız. ( çok riskli )
3- Ürünü mikro ihracat yoluyla girişini yaparsınız.

1. seçenekte ürün geri döner ama ödediğiniz kargo ve gümrük tutarını geri alamazsınız. sizin durumunuzda 3600TL bir zararınız olur.
2. seçenekte ürünün açık arttırmaya düşmesini bekleyerek fatura tutarının %50 altından (bazen yüzdeler değişebilir) satın almayı deneyebilirsiniz. Ama unutmayın sizin haricinde başka insanlarda orada olacak.
3.seçenekte ise olaylar biraz değişiklik gösteriyor. Eğer ürün DHL ile geldiyse işiniz biraz daha kolay en azından telefon ve vekalet ile işinizi çözebiliyorsunuz. Farklı bir posta yolu ile geldiyse işlemler için biraz dolaşmanız gerekiyor.

Aslında bu duruma razı arkadaş. Ancak 5k kurtarmıyor gibi. Bu ürün peki 1500 dolar altında bir fatura ile gönderilseydi genede problem olur muydu?
Bunu pek tavsiye etmem siz uyanıksınız ama inanın gümrük daha uyanık RTX 3090 etiketinin görür görmez o kartın 1500usd+ olduğunu anlarlar. Ve sıkıntılı bir memura denk gelirseniz hakkınızda işlem başlatılabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı