Ekran kartına Intel soğutucu koyulursa kısa devre yapar mı?

thrlswve

Picopat
Daha fazla  
20240522_175734.jpg

20240522_175717.jpg

Alüminyum soğutma bloğu ekran kartındaki devrelere temas ederse kısa devre gibi sorunlara yol açabilir. Mümkünse Intel stok soğutucunun sadece fanını söküp, ekran kartının kendi soğutma bloğuna sabitlemeyi deneyin.

Yani kısa devre yapar mı?
Alüminyum blok ekran kartındaki devrelere temas ederse evet, yapabilir. Ben pasif soğutması yetersiz kalan ekran kartım için kasanın zeminine ekran kartına hava üfleyecek şekilde kasa fanı yerleştirerek ısınma sorununu çözmüştüm. Siz de bunu uygulayabilirsiniz.

Alüminyum blok ekran kartındaki devrelere temas ederse evet, yapabilir. Ben pasif soğutması yetersiz kalan ekran kartım için kasanın zeminine ekran kartına hava üfleyecek şekilde kasa fanı yerleştirerek ısınma sorununu çözmüştüm. Siz de bunu uygulayabilirsiniz.

Onu yaptım zaten fotograflara dikkatli bakarsanız bende fazladan olduğu icin sordum teşekkürler cevap icin.

Onu yaptım zaten fotoğraflara dikkatli bakarsanız.
Siz yandan hava üfleyecek şekilde yerleştirmişsiniz. Fanı direkt kasanın zeminine, fan yukarıya hava üfleyecek şekilde yerleştirmenizi öneriyorum. Gerekirse fanın dört köşesine bir şeyler yerleştirip zeminden biraz yükseltip, alttan temiz hava çekmesini sağlayabilirsiniz.

Siz yandan hava üfleyecek şekilde yerleştirmişsiniz. Fanı direkt kasanın zeminine, fan yukarıya hava üfleyecek şekilde yerleştirmenizi öneriyorum. Gerekirse fanın dört köşesine bir şeyler yerleştirip zeminden biraz yükseltip, alttan temiz hava çekmesini sağlayabilirsiniz.

Onu denedim ama arasında çok büyük hava üfleme farkı var bir de yerleştirdiğim yerde hava delikleri var.

Onu denedim ama arasında çok büyük hava üfleme farkı var bir de yerleştirdiğim yerde hava delikleri var.
Peki, o zaman fanı ekran kartının soğutucu bloğuna hava üfleyecek şekilde yapıştırmayı deneyebilirsiniz.

Bu arada kasada arkadan sıcak havayı tahliye edecek bir fan bulunuyor mu?

Peki, o zaman fanı ekran kartının soğutucu bloğuna hava üfleyecek şekilde yapıştırmayı deneyebilirsiniz.

Bu arada kasada arkadan sıcak havayı tahliye edecek bir fan bulunuyor mu?

Evet bulunuyor dışa üfleme fan var. Ekran kartına sığmaz o fan 14 cm. Bir de o soğutucu bloğunu nasıl sökcem ekran kartını nasıl sokcem kendim çıkarmaya calıstım da olmadı bir şey olur diye korktum cıkarmadım.

Bir de o soğutucu bloğunu nasıl sökeceğim, ekran kartını nasıl sökeceğim? Kendim çıkarmaya çalıştım da olmadı bir şey olur diye korktum çıkarmadım.
Görselde kırmızı daire içerisine aldığım şeyler ile sanırım soğutucu bloğu sabitlemişler. Onları pense veya pense benzeri bir şey ile kıstırarak aşağı ittirirseniz bloğu çıkarabilirsiniz diye düşünüyorum. Benim eski pasif soğutmalı ekran kartlarımdan birisi de bu şekilde sökülüyordu.
1716560143166.png

Bu işlemleri yaparken ekran kartını bilgisayardan çıkarıp, elinize alın.

Geri
Yukarı