Çözüldü Ekran kartına Japon yapıştırıcısı damladı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Furkan17TR

Megapat
Makaleler
5
Yer
Merkez/ÇANAKKALE
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Programcılığı 2. Sınıf Öğrencisi
Merhaba. Tam işler yolunda gidiyor iken, şimdi nasıl olduğunu anlamadığım bir şekilde ekran kartına 2 damla Japon yapıştırıcısı damlamış.
Aseton ve sentetik tinereden başka bir yol bulamadım internette.

20200714_222440.jpg

20200714_222431.jpg

20200714_222419.jpg

PCB'ye zarar verir mi aseton? Nasıl ve ne şekilde uygulamalıyım? Detaylıca anlatır mısınız?

@Murat5038 @Yener K. sen elektrikçisin, bana yardım edebilirsin diye düşündüm :)

Çözüm
Bu haliyle kullanmaya devam etmek en mantıklısı gibi duruyor. Belki ısınınca yumuşayan yapıştırıcı fiziksel olarak kaldırılabilir.

Aseton vb. boya sökme özellikle madde PCB üzerinde kaplı duran boyayı kaldırabilir. Asit içerikli temizlik sıvıları (tuz ruhu, kireç çözücü vs.) metal aşındırma özelliğine sahip olduğundan dolayı açıkta duran lehimleri eritir. Benzer şekilde oradan devre elemanlarına hasar verebilir ve lehimle bağlantısı yapıldıkları için kart üzerinden elemanları koparabilir.
Plastik veya tahta bir kazıyıcı ile kazımak lazım ısınınca tutkal yumuşamayacak sonuçta. Metil etil keton bayağı güçlü bir çözücü ipadan ama zarar verme ihtimali de var çok.

Çok güçlü çözücü kullanmak da riskli. PCB'yi tahrip etme ihtimali var. Neresinden tutsak elimizde kalıyor öyle bir durum.
IPA, PCB'ye zarar vermez. Ama arkadaş japon yapıştırıcısı yazmış, onu temizleyeceğinden pek emin olamadım.

Eğer olmazsa Soğutucu Spreyle sıksın, yapıştırıcıyı çekip çıkarsın.

Zamanında eski bilgisayarımın menteşesini japon yapıştırıcısı ile yaptım. Sağlam olsun diye bol bol dökerken her yer yapıştırıcı oldu. Ekranın üst kapağına bile bulaşmış içini sen düşün. O şekilde yaklaşık 2 yıl kullandım bir şey olmadı. Şu an babam kullanmaya devam ediyor. Bu ufacık damladan herhangi bir sorun olacağını sanmıyorum.

Japon yapıştırıcısının üreticisini aradım. Bu şekilde kullanabilirsin bir şey olmaz dedi. Kısa devre yapmaz dedi.

Japon yapıştırıcı da iletken değilmiş.
Ben yıllarca her türlü kartta selülozik tiner kullandım.İletken değildir.Dolayısıyla zararı yoktur.
Karta zarar vermesinden korkuyorum. Selülozik, çok sert ve plastik olan şeyleri eritiyormuş.

PCB'de plastige benziyor. Elimde kalmasın ekran kartı?
Ozet: Japonu damlattim. Temizlemek için yöntem aradım ama bulduğum yöntemler anakarta %90 zarar vereceginden müdahale etmek istemedim. Yapıştırıcıyı üreten şirket ile konuşunca bu şekilde kullanmamin bir sorun olmayacağını söylediler. Bende kartı taktım. Çalıştı. Oyun oynadım, bir anormallik görmedim.

Bu şekilde kullanmaya devam edeceğim.
Bu haliyle kullanmaya devam etmek en mantıklısı gibi duruyor. Belki ısınınca yumuşayan yapıştırıcı fiziksel olarak kaldırılabilir.

Aseton vb. boya sökme özellikle madde PCB üzerinde kaplı duran boyayı kaldırabilir. Asit içerikli temizlik sıvıları (tuz ruhu, kireç çözücü vs.) metal aşındırma özelliğine sahip olduğundan dolayı açıkta duran lehimleri eritir. Benzer şekilde oradan devre elemanlarına hasar verebilir ve lehimle bağlantısı yapıldıkları için kart üzerinden elemanları koparabilir.

Teşekkürler dostum.

Son düzenleme:
PCB kalitesini bilemiyorum ama aseton veya tiner dökmek risklidir. IPA güvenlidir ama dikkatli olunmalı. IPA yumuşatabilir yapıştırıcıyı. Japon ile bir sorun yaşamazsın. Sorunsuz kullanımlar dilerim.

Youtube da bir kanal var. Leblebi gibiekran kartı tamir ediyor. Her kartı temizlerken de selülozik tineri kovayla döküp fırçalıyor. Hiç sorun çıktığını göstermedi.

Yeni konular

Geri
Yukarı