Ekran kartına mı, yoksa anakata mı daha fazla önem verilmeli?

Hamit Eren Emir

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Arkadaşlar mesela anakart ve ekran kartı almak için 3000TL'em varsa 2000 TL'ye ekran kartı 1000 TL'ye anakart mı almalıyım? Yoksa tam tersinimi yapmalıyım? (Oyun için kullanacagım)

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı chipsetin fps ye katkısı sıfır. Dolayısı ile bir oran vermek yanlış olur. Kullanıcı olark ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek en orta yollu kartı almak uygundur. Pahalı anakart almayın demiyorum. İhtiyacınız olmayan özelliklere para yatırmayın diyorum(z)

Sırf oyun için olan sistemde oc yapılmayacaksa en fazla h170 kullanmak mantıklı bence. Oda 400-600 tl arası bir ana kart.

Biz Graphics Card diyoruz ama siz de kendi yorumunuzu getirmişsiniz.
Anakartınızın işlemcinize uygun olması ve istediğiniz giriş çıkışları barındırması gerek. Ekran kartının ise oyun oynatmak için güçlü olması gerek. Anakart doğrudan FPS'ye etki etmediği için ekran kartına yatırım yapmak daha mantıklı olur. Yalnız bu anakartı çok dandik bir şey almanızı gerektirmez. Sonra üzerindeki tüm bileşenlerde arızalar oluşur. Anakartı orta seviye almak makuldur.

En nihayetinde siz oyuncusunuz veya son kullanıcı. Sizin için çok pahalı bir ana karta gerek yok size hitap eden oyuncu ağ bağlantısına sahip ses yongası ortalamanın üstünde (hiç bir zaman ses yongası harici ses kartın kalitesini geçemez) olan bir ana kart yeterlidir H 110 olmasın zaten onların oyuncuya hitap eden alternatifi çok az. B 150 çip seti ile H 170 arasında oyuncuya hitap eden ana kart almanız yeterlidir. Çok kaliteli ana kartı zaten siz değil bazı parası bol olup aralarında fark olmasa dahi en pahalısını alan toplam maliyete bakıldığında X99 alınabilen ama gidip 115x işlemciye kuran kişiler. Bu kişiler kullanamayacağı teknolojiye para harcarlar ve bunu hiç haz etmem bir de boşa para verdikleri için üzülürüm. Bir de hız aşırtma tutkunları. Normal kişilerden bahsetmiyorum guiness rekoruna girmek isteyen bunu işe çeviren sıvı nitrojen kullanan kişiler 3000 liranın tamamını ana karta yatırırlar ekran kartı almazlar bile ya gömülü grafik yongasını kullanırlar ya da sadece ekrana görüntü versin diye takılan bir ekran kartı takarlar. Hız aşırtma deneyine girerler. Siz rekorlar kitabına girmek istiyorsanız 3000 lirayı ana karta verin ama oyuncu iseniz ve benim gibi sıradan son kullanıcı iseniz 300-450 lira arası oyuncuya hitap eden bir ana kart almanız en doğrusu.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı