Ekran kartına nasıl overclock yapılır?

NIGGSUNBEATEN

Centipat
Daha fazla  
RAM
G.Skill RipjawsV Siyah 16GB(2x8GB) 3200MHz DDR4 Ram (F4-3200C16D-16GVKB)
Ekran kartı
Asus RTX2060 DUAL-RTX2060-12G-EVO 192 Bit GDDR6 12
Anakart
MSI PRO H610M-B DDR4
İşlemci
Intel Core i5 12400F LGA1700
Merhaba arkadaşlar. Birkaç ay önce yeni bir sistem topladım. Performans olarak gayet yeterli. Ancak insanoğlu işte, her zaman açgözlü neden daha fazla performans almayayım diye düşündüm. Kendimce bilgim olmadan MSI Afterburner uygulamasında yapmaya çalıştım ancak bilgisayarım kırmızı erkan yedi ve bir daha bulaşmadım açıkçası. Sistem özelliklerime göre yardımcı olabilir misiniz?

1659940807052.png

1659940844948.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Yani bakabileceğim bir yer var mı? Bilgisayardan inanın pek anlamıyorum

MSI Afterburner,
GPU-Z,
Speccy (Bazen sapıtabiliyor),
HW monitor,
AIDA64,
FurMark...
Gibi programlarla test ve izleme yapabilirsin.
Kartın zaten güncel performanslı bir kart ve sürücü desteği hâlâ devam etmekte. Tavsiye istersen eğer, o.c yapmamanı öneririm. O.c çok sabır isteyen ve stabiliteyi tutturabilmen zor bir iş. Hele deneyim ve bilgi edinmeden böyle bir şeye kalkışmanı tavsiye etmem. Söz konusu GPU olduğunda, o.c yapacaksan 1 oturup 2 kere düşünmen gerek. Pahalı bir donanım. Eğer deneyim edinmek istiyorsan başka bir eski sistem kurup onda CPU ve eski bir GPU ile o.c deneyimi elde edebilirsin. Güncel kullandığın sistemi tehlikeye atmadan deneyim elde etmiş olursun. Mesela ben GPU sıcaklığım stok hızlarda 80 derecelere çıktığı için Undervolt yapmak zorunda kaldım. Sıcaklık büyük etken.

MSI Afterburner,
GPU-Z,
Speccy (Bazen sapıtabiliyor),
HW monitor,
AIDA64,
FurMark...
Gibi programlarla test ve izleme yapabilirsin.
Kartın zaten güncel performanslı bir kart ve sürücü desteği hâlâ devam etmekte. Tavsiye istersen eğer, o.c yapmamanı öneririm. O.c çok sabır isteyen ve stabiliteyi tutturabilmen zor bir iş. Hele deneyim ve bilgi edinmeden böyle bir şeye kalkışmanı tavsiye etmem. Söz konusu GPU olduğunda, o.c yapacaksan 1 oturup 2 kere düşünmen gerek. Pahalı bir donanım. Eğer deneyim edinmek istiyorsan başka bir eski sistem kurup onda CPU ve eski bir GPU ile o.c deneyimi elde edebilirsin. Güncel kullandığın sistemi tehlikeye atmadan deneyim elde etmiş olursun. Mesela ben GPU sıcaklığım stok hızlarda 80 derecelere çıktığı için Undervolt yapmak zorunda kaldım. Sıcaklık büyük etken.
Önerin için teşekkür ederim dediğin gibi risk almamak en doğrusu olacaktır. Ayrıca yine de dediğiniz programlardan sıcaklık ve performans ölçüsü için hangisini önerirsiniz?

Önerin için teşekkür ederim dediğin gibi risk almamak en doğrusu olacaktır. Ayrıca yine de dediğiniz programlardan sıcaklık ve performans ölçüsü için hangisini önerirsiniz?

GPU-Z, ekran kartı ve sürücü hakkında ayrıntılı bilgi almak için,

MSI Afterburner, oyundayken işlemci ve ekran kartı sıcaklık ve kullanım izleme için kullanıyorum.
Bu arada MSI AfterBurner ile, ekran kartının çekirdek ve bellek hızlarını o.c yapılabilir. Ama tekrar ediyorum senin kart için stok değerlerinde kullanmanı tavsiye ederim.

Göstermiş olduğun ilgi ve alaka için teşekkür ederim dediğini uygulayacağım. İyi bir gün geçirmen dileğiyle.

GPU-Z, ekran kartı ve sürücü hakkında ayrıntılı bilgi almak için,

MSI Afterburner, oyundayken işlemci ve ekran kartı sıcaklık ve kullanım izleme için kullanıyorum.
Bu arada MSI AfterBurner ile, ekran kartının çekirdek ve bellek hızlarını o.c yapılabilir. Ama tekrar ediyorum senin kart için stok değerlerinde kullanmanı tavsiye ederim.
Göstermiş olduğun ilgi ve alaka için teşekkür ederim dediğini uygulayacağım. İyi bir gün geçirmen dileğiyle.

Geri
Yukarı