Ekran kartına ne gibi temizlikler yapılmalı?

SamsunLee

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar öncelikle merhaba. Sistemi alalı 1 yıl oldu ve ekran kartına herhangi bir termal macun değişikliği vs. yapmadım. Sadece tozlarını aldım. Termal macunu bir bilgisayar tamircisine yaptıracağım. Macunu vs. kendim alacağım fakat montajını tamirciye göstereceğim. Bunun için neler almam gerek? Termal macun olarak Thermal Grizzly aldım fakat termal pad vs. almak gerekir mi? Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar öncelikle merhaba. Sistemi alalı 1 yıl oldu ve ekran kartına herhangi bir termal macun değişikliği vs. yapmadım. Sadece tozlarını aldım. Termal macunu bir bilgisayar tamircisine yaptıracağım. Macunu vs. kendim alacağım fakat montajını tamirciye göstereceğim. Bunun için neler almam gerek? Termal macun olarak Thermal Grizzly aldım fakat termal pad vs. almak gerekir mi? Teşekkürler.

Merhaba Barış, ekran kartı için fazla kasılmana gerek yok oldukça basit temizliği vardır ve tamirciye götürmenede gerek yok, eğer hiç bilgisayardan anlamıyorsan götür derim ama insanoğlu öğrenerek prestijlenir.Hangi ekran kartı olduğunu bilmiyorum genel olarak söyleyeceğim.İlk önce fanlarında vida olması lazım o vidaları söktüğünde incecik bir cisim çıkacak, o ekran kartıdır bazı modellerde işlemcinin üstünde bir tane daha fan var eğer o da varsa onu da sökmen gerek, termal macunu kullanıcaksan, macunu işlemcinin boyutuna göre yani 4'te 1, 4'te 2 olarak macunu sürmen gerek.Sürdükten sonra bir kart tarzı bir kalıp bulup üstüne basman gerek işlemcinin her tarafına yayılacak bu şekilde daha sonra fanlarını iyice bir temizle fanların içinde de vida gibi bir şey olacak onları söküp daha iyi şekilde temizleyebilirsin bu kadar basit bir işlem daha sonra tüm parçaları geri takıp işi bitiriyorsun.

Her yer termal pad değişimini yapamaz karttan karta çok ince ayar gerektiren bir şey. VRAM'lere 0.7mm termal pad isteyende var 2mm isteyende var her bölgesine farklı boyutta isteyende var.

Ayrıca 1 yıllık ekran kartını açtırmana gerek yok. İlla açtıracağım macunun en iyisini aldım yeniletmek istiyorum diyorsan da macun dışında bir yenileme yaptırma.

Geri
Yukarı