Ekran kartına sıvı teması

jun misugi

Kilopat
Daha fazla  
HVBKwoVl.jpg

Görselde görünen ekran kartı yüzeyine 1-2 yudum limonata döküldü. Görselde gözüken sata kablosunun takılı olduğu kısımda da 1-2 damla sıvı vardı. Mendille yüzeyini kuruladım. Netice olarak bir problem yok. Görüntü var, takır takır oyun oynuyorum. Bir önlem almak gerekir mi değerli hocalarım?

Ekran kartı modeli: GIGABYTE RTX 2060

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle geçmişler olsun kıymetli hocam. 👋🏼

Gerekli işlemleri ivedilikle aksiyona dökerek zaten önlem almışsınız. PCI güç kablusunu söküp ıslaklık var mı diye kontrol ediniz.

Daha dikkatli olmanızı tavsiye eder, hayırlı geceler dilerim.

Saygılarımla. 🌹

Eki Görüntüle 1769090

Görselde görünen ekran kartı yüzeyine 1-2 yudum limonata döküldü. Görselde gözüken sata kablosunun takılı olduğu kısımda da 1-2 damla sıvı vardı. Mendille yüzeyini kuruladım. Netice olarak bir problem yok. Görüntü var, takır takır oyun oynuyorum. Bir önlem almak gerekir mi değerli hocalarım?

Ekran kartı modeli: GIGABYTE RTX 2060
Alkollü bir mendille veya tinerle silmen daha iyi olur oksit yapabilir aksi taktirde. Ben hala o limonatanın orada ne işi vardı onu merak ediyorum :D

Geçmiş olsun. Limonata tehlikeli. Şekerli sıvı. Arkadaşların dediği gibi mutlaka oksitlenme vb. durumlar için önlem olarak içine kaçıp kaçmadığına da bir bakın. Gerçi artık kurumuştur göremeyebilirsiniz. Devre kısmını izopropil alkolle temizleyenler vardı baştan aşağı. Daha sonra kurutup takıyorlardı. Bu işi biraz daha araştırıp bunu veya buna benzer sağlıklı bir temizleme yöntemini uygulamayı düşünebilirsiniz. Oksitlenme işi şakaya gelmez; belki günler, belki haftalar belki de aylar sonra problem yaşayabilirsiniz. Klavyeme ice tea dökülmüştü, tamamen söküp alkolle temizlemiştim ne olur ne olmaz diye.

Yorumlarınız ve tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim.

Geçmiş olsun. Limonata tehlikeli. Şekerli sıvı. Arkadaşların dediği gibi mutlaka oksitlenme vb. durumlar için önlem olarak içine kaçıp kaçmadığına da bir bakın. Gerçi artık kurumuştur göremeyebilirsiniz. Devre kısmını izopropil alkolle temizleyenler vardı baştan aşağı. Daha sonra kurutup takıyorlardı. Bu işi biraz daha araştırıp bunu veya buna benzer sağlıklı bir temizleme yöntemini uygulamayı düşünebilirsiniz. Oksitlenme işi şakaya gelmez; belki günler, belki haftalar belki de aylar sonra problem yaşayabilirsiniz. Klavyeme ice tea dökülmüştü, tamamen söküp alkolle temizlemiştim ne olur ne olmaz diye.

Hocam geçen yıl aynı ekran kartına çay dökmüştüm yine aynı işlemleri yapıp devam etmiştim. Yine ekran kartının yüzeyine isabet etmişti. Oksitlenme vs. olmadı ki halen kullanabiliyorum. Tabii olmayacak diye de bir şey yok. Bu sefer de aynı yere geldi ama SATA kablosu tarafındaki çip kısmına geldiği için endişelendirdi.

Ekran kartını açıp kendim temizlemeye çalışırsam tecrübesiz olduğum için işleri berbat edebilirim. Servise göstermelik bir durum var mı ondan da emin değilim. Kendi haline bırakacağım gibi bakalım.

Geri
Yukarı