Ekran kartına zarar veren durumlar nedir?

Aries

Kilopat
Yakın zamanda ekran kartım bozuldu ve tamir ettirmeye çalışıyorum arkadaşlar. Bu süreçte ekran kartının ömrünü nelerin kısalttığını araştırdım. Sizin fikirlerinizi merak ediyorum.

Ekran kartımın fanlarını ısınmasın diye yüksek seviyede çalıştırıp sistem ısısına oyunu kapattıktan sonra bakıyorum.

Sistemimi toz içerisinde bırakmıyorum. Güncelleştirmeleri sürekli yapıyorum. Kasam fazlası ile hava akışına da müsait. Ve durduk yerde durup bozulup sorun çıkardı. Şu an için tam olarak sorun ekran kartımın neresinde tanı konmadı.

Sizin düşünceleriniz nedir? Nelere dikkat edilebilir? Başınıza gelen bir durum oldu mu deneyim olarak paylaşabileceğiniz?

(Ekran kartım: MSI R7 370)

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartına turbox muamelesi yaparsanız dayanamayıp kendini imha eder (!)

Şaka bi yana Sıcaklık, yanlış voltaj gibi durumlardan kaynaklanır.

Sistem bir anda dondu video izliyordum görüntü de takıldı ve sistem yeniden başladı. Her Windows yazısı çıktığında aynı döngü tekrar etti. Güvenli mod ile açılıyordu. DDU ile yazılımını kaldırıp Windows açabiliyordum fakat ekran kartını kullanacak bir işlem yaptığımda windows güncellemesi almaya çalışmak ( içinde ekran kartı güncellemesini kurmaya çalışıyordu) ve video açmaya çalıştığımda sistem tekrar çöküyordu.

Yeni bir ekran kartı taktık bilgisayarcıda çalıştı yazılımını kurduk video izledik gayet normaldi.

Sistemim tam olarak bu:

İşlemci : Amd Fx X6 Am3+ 3,5Ghz 14Mb 95w 32nm

Ekran Kartı: MSI R7370 2G GDDR5 256Bit Dx12

Ram: GSkill 8GB 2x4GB RipJawsX DDR3 1600Mhz Cl9 1,5V Dual Kit

Anakart: GIGABYTE 78LMT-USB3 R2

Harddisk: WD 3,5 1TB Caviar Blue Sata 3 7200Rpm 64Mb

Güç Kaynağı: akasa viper 600w 80+ bronze

Soğutucu: Cool Master Hyper 212Evo

Bilgisayarcıya sorduğumda neden olabileceğini yıllardır kullandığın bir sistemin bir noktada bozulabileceğini bunun normal olduğunu. Amd tabanlı ekran kartlarını önermediğini intel mimarisinin daha iyi olduğunu düşündüğünü söyledi. Fazla güç üstünden geçirdiği için bozulma imkanı daha fazla oluyor dedi.
Büyük ihtimalle dandik PSU'dan gelen anlık voltajdan kart yanmıştır. Genellikle böyle oluyor. Onun dışında virüs girmiştir ve ekran kartına zarar vermiştir.
Sistemimde korsan yazılım kullanmıyorum virüs gireceğine de pek ihtimal vermedim çünkü hem az da olsa bilinçli bir kullanıcıyım. Hem sistemimi koruyan bir virüs programı var
@MaskeliÇilek

Oyun oynadıktan sonra bir 5-10 dk içerisinde direk bilgisayarı kapatmamakta fayda var soğuk lehime düşebilir parçalar, PSU kalitesizdir yada sorunludur ve karta, sisteme zarar verebilir ya da Termal macun değişimini hatalı yapar kullanıcı kalitesiz macun kullanabilir oradan kaynaklı olabilir, Undervolt ya da OC işlemini bilinçsiz yapar vs. Kaldı ki teklonoji şans işidir alırsın senelerce bozulmaz, ancak şansın yağver gitmez aldıktan kısa süre sonra sorun yaşarsın yada belli süre sonra (Üretim hatası gibi).

Oyun oynadıktan sonra bir 5-10 dk içerisinde direk bilgisayarı kapatmamakta fayda var soğuk lehime düşebilir parçalar, PSU kalitesizdir yada sorunludur ve karta, sisteme zarar verebilir ya da Termal macun değişimini hatalı yapar kullanıcı kalitesiz macun kullanabilir oradan kaynaklı olabilir, Undervolt ya da OC işlemini bilinçsiz yapar vs. Kaldı ki teklonoji şans işidir alırsın senelerce bozulmaz, ancak şansın yağver gitmez aldıktan kısa süre sonra sorun yaşarsın yada belli süre sonra (Üretim hatası gibi).
Sanırım çok standart bir kullanıcıyım. OC işlemi yapmadım. Kendim ekran kartını açmadım. Hatta termal içinde bulunan macun yada termal ped gibi bir ürünün değişmesi gerektiğini bile bilmiyordum. Genelde oyun oynadıktan sonra sistemi hemen kapatmıyorum.

Diğer yazdığınız ihtimallere de katılıyorum fakat ekran kartı belirli bir süre ile bir bakım görmeli mi ?

Sanırım çok standart bir kullanıcıyım. OC işlemi yapmadım. Kendim ekran kartını açmadım. Hatta termal içinde bulunan macun yada termal ped gibi bir ürünün değişmesi gerektiğini bile bilmiyordum. Genelde oyun oynadıktan sonra sistemi hemen kapatmıyorum.

Diğer yazdığınız ihtimallere de katılıyorum fakat ekran kartı belirli bir süre ile bir bakım görmeli mi ?
Yeni alınan bir ekran kartı 2 yıl garanti süresince kullanıcı tarafından hiç fanını sökmeden kullanılmalıdır. Bakım yapılacaksada kartın yetkili teknik servisi tercih edilmelidir bu süre zarfında. Ancak garanti süresi bitince teknik bilgi ve el yatkınlığı var ise fan sökülür macun temizlenir ve yenilenebilir.

Geri
Yukarı