Ekran kartında 8 GB VRAM yeterli mi? [Hardware Unboxed İncelemesi]

xenom0rphe

Megapat
Makaleler
6
2016 yılında çıkan GTX 1070'de 8 GB VRAM varken, 2017 yılında çıkan 1080 Ti'da ise 11GB bellek varken NVIDIA hâlâ orta-üst segment 3070, 3070 Ti gibi modellere 8 GB bellekli kart çıkarmayı seçti. 4070 Ti'da bile 12 GB VRAM tercih etti. Bunun sebebi sadece maliyet düşürmek mi yoksa belleği ikişer ikişer arttırıp sürekli kendi kartlarını aldırmaya devam etmek mi? Ya da direkt basitçe VRAM'in bu kadar yakın gelecekte bir soruna yol açacağını öngörememesi mi?

Karşılaştırmada birbirlerine performans olarak yakın olan 8 GB bellekli RTX 3070 ve 16 GB bellekli RX 6800 bulunuyor. The Last of Us Part 1, Resident Evil 4, Hogwarts Legacy, Forspoken ve A Plague Tale Requiem oyunlarında RTX 3070 takılmalar yaşayıp bazen crash verdiği veya oyunlardaki dokuların, yüzeylerin kaybolması/çözünürlüğünü düşürmesine sebep oluyor. Üstelik sadece 1440P'de değil, 1080P'de de yaşanabiliyor.
Karşılaştırma videosu:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni oyunlar çıktıkça bu sorunlar daha da çoğalacak gibi duruyor.

AMD için pazarda yükselme şansı doğdu. Umarım bunu iyi değerlendirirler. En kısa zamanda ben de 6700 XT'ye geçmeyi düşünüyorum.

Bu kararlarının sebebi herhalde ekran kartı piyasasında kendilerinin öne sürdüğü RTX teknolojisini kullandırmamak ve RTX desteğinden ötürü karta ekstra ücret almaktan da ödün vermemek olabilir. O zaman Nvidia RTX desteği olmayan ama kalan her şeyi aynı seri çıkarsın ve daha ucuza satsın.

Bu seneye kadar 8GB VRAM yetersiz değildi, o yüzden 3xxx serisine çok bir şey diyemiyorum ama 4xxx serisi en az 16GB gelmesi gerekirken 12GB bile kabul edilebilir değil. Üstelik 4070TI'ı bir de utanmadan 4080 olarak çıkaracaklardı.

Geri
Yukarı