Ekran kartında iki ve üç fan olmasının farkı nedir?

Bütçe
9000-15000

Asil.i

Femtopat
Daha fazla  
Dostlar ben Allah'ın izniyle birkaç ay sonra yeni bir bilgisayar alacağım da şu ASUS'un iki fanlı ekran kartlarında Dual yazısı yazıyor. Bu Dual şeyler ile 3'lü kartların farkı ne çok bir fark varsa 3'lü şeyden alacağım.
Birde rtx 2060 gibi bir şeye işlemci önerirmisiniz i5 yada i7 düşünüyorum da ben

Soğutma açısından 3-5 derece oynayabiliyor ve ileri de satmak istediğinizde bir tık daha pahalıya satılabiliyor. Bunun dışında chipset aynı olduğundan temel bir fark yok. Kasanızın büyüklüğü ve hava akışı durumuna göre kararınızı verebilirsiniz.

Dipnot: 3 fanlı modeller daha ağır olacağından kasa içerisinde yamulmasını önleyecek ve tutacak görevi gören maket, alet vs. tercih etmenizi öneririm.

Ekran kartı ile ilgili gerekli açıklamalar yapılmış ben de işlemciyle ilgili yapayım, belki biliyorsunuzdur fakat işlemcilerde nesil dediğimiz bir olay var yani işlemciye i5-i7 diye bakmak kadar i5 11400, i5 8400 gibi yanında bulunan 4-5 basamaklı sayıya da bakmak gerekiyor. Bazı firmalar "abi bu i7 çok iyidir" diye 7-8 yıl öncenin işlemcilerini satıyor. Bilmeyenler haliyle "i7" ye kanıp alıyorlar. Bu yüzden işlemci alırken kaçıncı nesil olduğuna da bak.

Not: Intel işlemciler için güncel 12000 iken, AMD için 5000'dir, tabii son nesili almak gereksiz olabilir ama çok eski nesilleri de almak kötü olacaktır. Satın alırken muhakkak nesil olayını aklında tut seni kandırmaya çalışacak satıcılara kanma.

Ekran kartı ile ilgili gerekli açıklamalar yapılmış ben de işlemciyle ilgili yapayım, belki biliyorsunuzdur fakat işlemcilerde nesil dediğimiz bir olay var yani işlemciye I5-I7 diye bakmak kadar i5 11400, i5 8400 gibi yanında bulunan 4-5 basamaklı sayıya da bakmak gerekiyor. Bazı firmalar "abi bu i7 çok iyidir" diye 7-8 yıl öncenin işlemcilerini satıyor. Bilmeyenler haliyle "i7" ye kanıp alıyorlar. Bu yüzden işlemci alırken kaçıncı nesil olduğuna da bak.

Not: Intel işlemciler için güncel 12000 iken, AMD için 5000'dir, tabii son nesili almak gereksiz olabilir ama çok eski nesilleri de almak kötü olacaktır. Satın alırken muhakkak nesil olayını aklında tut seni kandırmaya çalışacak satıcılara kanma.

Çok teşekkürler ^^ benim almayı düşündüğüm 10400 ama en günceli 11400 olan, değil mi?
Soğutma açısından 3-5 derece oynayabiliyor ve ileri de satmak istediğinizde bir tık daha pahalıya satılabiliyor. Bunun dışında chipset aynı olduğundan temel bir fark yok. Kasanızın büyüklüğü ve hava akışı durumuna göre kararınızı verebilirsiniz.

Dipnot: 3 fanlı modeller daha ağır olacağından kasa içerisinde yamulmasını önleyecek ve tutacak görevi gören maket, alet vs. tercih etmenizi öneririm.
Çok Teşekkür ederim pekiii tek fan alsak bile fark olmayacak, değil mi? Sonuçta chip aynı. Tek ile 2 li ve üçlü nün farkı ne?

Ekran kartlarının ayni modelin içindeki çip teknolojisini vs aynı. Sadece firmadan firmaya soğutma sistemi değişiyor. Fark bu.
Çok sağol ^^ Güzel soğutan bir marka biliyorsan önerebilir misin?
Aynı kartın tek fanlısı da var. Kırpık olmaz mı o model?
Dostum Ben zaten 2-3 fanlı 2060 yada 3060 almak istiyorum zaten sistem soğutması çook sağlam ancak tekli biraz bana güçsüz geliyor hem en kötü ihtimalle ekran kartı destekleyici alabilirimm

Geri
Yukarı