Rehber Ekran Kartında UEFI Desteği Nasıl Kontrol Edilir?

Ekran kartları da UEFI desteğine sahip olabilir. Bu destek sayesinde hem PC açılışını biraz hızlandırabilir hem de açılıştan itibaren monitörün yerel çözünürlüğünde görüntü alabilirsiniz. Yani monitörünüz 4K ise ilk açılışta çıkan sistem yazıları dahi 4K olabilir.

Kısaca:
  • Evet, ekran kartında UEFI desteği diye bir şey var.
  • Evet, UEFI destekli ekran kartı ile sistem biraz daha hızlı açılır.
Ekran kartında UEFI desteği ile sistemin hızlı açılmasındaki alaka ne?

Ekran kartınızda UEFI desteği varsa CSM'yi komple devre dışı bırakabilirsiniz. Böylece BIOS, gereksiz modülleri devreye sokmayarak açılışı hızlandırabilir.

Ekran kartımda UEFI desteği var mı?

GPU-Z ile bunu öğrenebilirsiniz:

1555313647660.png

Kartınız UEFI desteği yoksa da ekleyebilirsiniz:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Merhana sistemin de saphire Nitro AMD 7900 XTX var anakartım ROG STRIX B550-F GAMING WIFI II BIOS üzerinden CSM kapğalı Secure Boot Windows UEFI şeklinde fakat ekran kartının kendi yazılımı UEFI no demekte eksik ya da yanlış yaptığım yer neresidir?

Dosya Ekleri

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    117,3 KB · Görüntüleme: 82
Merhana sistemin de Sapphire Nitro AMD 7900 XTX var anakartım ROG STRIX B550-F Gaming Wi-Fi II BIOS üzerinden CSM kapğalı Secure Boot Windows UEFI şeklinde fakat ekran kartının kendi yazılımı UEFI no demekte eksik ya da yanlış yaptığım yer neresidir?

GPU-Z'den kontrol eder misiniz?

saphirenin yazılımını araştırdığımda rx 480 den rx6800 xt ye bütün videolarda uefi yes yazıyor niye bende no yazdığını çözemedim

Olması lazım, güncel bir kart çünkü.
Şey diyor
VGA BIOS UEFI Support
Shows whether the video card BIOS embeds a
UEFI module.
This is needed to enable OS features such as
Secure Boot and Fast Boot. Without it, your
system BIOS must run CSM to boot with this
card.
Türkçe verson
VGA BIOS UEFI Desteği
Video kartı BIOS'unun bir UEFI modülü içerip içermediğini gösterir.
Bu, Güvenli Önyükleme ve Hızlı Önyükleme gibi işletim sistemi özelliklerini etkinleştirmek için gereklidir. Bu olmadan, sistem BIOS'unuz bu kartla önyükleme yapmak için CSM'yi çalıştırmalıdır.

Geri
Yukarı