Çözüldü Ekran kartından gelen görüntü bozuk

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ciklat

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar normalde 1.5 aydır (laptopla)kullandığım monitörü ne bu sefer de PC alıp onu bağladım (PC'deki ekran kartı RX 580) aynı modelden elimde 3 tane var, hepsini HDMI ile test ettim ve sıkıntı çıkmamıştı. Lakin PC'den DP kabloyla ekrana görüntü verirken ilk 1 saat sıkıntı çıkmadı sonraki süreçte ise arada ekran gri oluyordu pikseller değişiyordu bunun nedeni ise kabloyu çünkü kabloyu oynattığımda sorun çözülüyordu. Sorunu çözdükten 2 saat falan sonra bu sefer kesilme ve pikselleşmeler arttı ve bende DP kablosunu çıkarma kararı aldım... Almaz olaydım DP kablosuna elimi attığım anda ekran siyahlaştı ve DP kablosuyla artık görüntü alınamıyor. HDMI ile ise görseldeki gibi görüntü alınıyor.

Dosya Ekleri

• IMG_20240407_025527.jpg
    IMG_20240407_025527.jpg
    171,8 KB · Görüntüleme: 56
Çözüm
Hepinize teşekkürler arkadaşlar, ekran kartı değişimi yaparak işi çözdüm. Şu anda da başka bir sorun çıktı (PC mikrofonu öndeki girişlerden algılamıyor arka tarafa taktığımda ise mikrofonu algılıyor lakin bu sefer de kulaklığın hoparlörü çalışmıyor(jak girişi bozuk değil çünkü hoparlörün jakını girişe takınca algılıyor.).) Onun içinde yeni bir konu açacağım.
Arkadaşlar normalde 1.5 aydır (laptopla)kullandığım monitörü ne bu sefer de PC alıp onu bağladım (PC'deki ekran kartı RX 580) aynı modelden elimde 3 tane var, hepsini HDMI ile test ettim ve sıkıntı çıkmamıştı. Lakin PC'den DP kabloyla ekrana görüntü verirken ilk 1 saat sıkıntı çıkmadı sonraki süreçte ise arada ekran gri oluyordu pikseller değişiyordu bunun nedeni ise kabloyu çünkü kabloyu oynattığımda sorun çözülüyordu. Sorunu çözdükten 2 saat falan sonra bu sefer kesilme ve pikselleşmeler arttı ve bende DP kablosunu çıkarma kararı aldım... Almaz olaydım DP kablosuna elimi attığım anda ekran siyahlaştı ve DP kablosuyla artık görüntü alınamıyor. HDMI ile ise görseldeki gibi görüntü alınıyor.

Sistemin 2.el mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kabloları oynattığı vakit sorun çözülüyorsa ozaman kablolar tam elektrik göndermiyor yani kablonun dişliklerinde sorun vardır yada ekran kartinda. bi tekrardan ekran kartını sök tak olmazsa bi bilgisayar tamircisine gönder

Bir şekilde farklı bir display kablosuyla dene kabloda kopukluk ya da temassızlık olabilir eğer öyle de geçmezse DP portunda bir sıkıntı olabilir.

Emin olmamak ile birlikte bir yorum yapmak istiyorum. Elinizde olan kart kronik ısınma sorunu olan bir kart, ve bazı böyle sorunlu kartlar çok fazla ısınınca lehimleri eriyip temazsızlık oluşturabiliyor. Eğer sisteminizi 2.el topladıysanız o yüzden olabilir ama eğer 0 ürünse bilemiyorum.

RX 580'lerin bozulma dönemi herhalde. 2. el BIOS patlak aldım ben de. Benim elimde kısa devreden gitti zararına sattık. Kendi kullandığım bozulmasa bari.

Anladığım kadarı ile ısınmadan VRAM'lar gidiyor. Ekranda hazır görüntü varsa uygun VBIOS atıp deneyin eğer çözülürse ne ala ama tahminen DP portunda bir kısa devre var. Zaten bozulma bu sebeple olmuş olabilir. Bozuk kartı sattığım arkadaş tamirci ve RX 580'lerde VRAM ve beslemelerde kronik sorun var nadir de olsa VBIOS çokuyor dedi. Sizinki fiziksel hasar almış olabilir DP kablosu ile. Çok darbe alabilecek yerde mi?

Kabloları oynattığı vakit sorun çözülüyorsa o zaman kablolar tam elektrik göndermiyor yani kablonun dişliklerinde sorun vardır ya da ekran kartinda. Bir tekrardan ekran kartını sök tak olmazsa bir bilgisayar tamircisine gönder.

Ekran kartını sök tak yaptım yine HDMI'da görüntü bozuk. Aynı fotoğraftaki gibi. Lakin aynı DP kablosunda görüntü düzeldi düzelmesine de yine de arada karıncalanma oluyor, bir anda gidip geliyor. Bu bağlantı noktalarından olmuyor yani kabloyla oynamama rağmen bu sorun yaşanmıyor. Lakin Valorant veya Chroma'a girince artıyor ve Valorant'ı 15 dk falan oynayınca driver çöktü diye bir hata alıyorum. Ekran donuyor. Bilgisayarı yeniden başlayınca yine aynı döngüye giriyor. Bu arada Valorant oynamadığım sürece diiver çökme sorunu yaşanmıyor sadece arada karıncalanma (görseldeki gibi, bazen tamamıyla ekranı kaplıyor lakin anlık olarak gelip gidiyor) yaşanıyor.

RX 580'lerin bozulma dönemi herhalde 2. el BIOS patlak aldım bende benim elimde kısa devreden gitti zararına sattık.(kendi kullandığım bozulmasa bari). Anladığım kadarı ile ısınmadan VRAM'lar gidiyor ekranda hazır görüntü varsa uygu VBIOS atıp deneyin eğer çözülürse ne ala ama tahminen DP portunda bir kısa devre var zaten bozulma bu sebeple olmuş olabilir. Bozuk kartı sattığım arkadaş tamirci ve RX 580'lerde VRAM ve beslemelerde kronik sorun var nadirde olsa VBIOS çokuyor dedi sizinki fiziksel hasar almış olabilir DP kablosu ile çok darbe alabilecek yerde mi?

2019 yılında 3 adet mining için aldık lakin tamamıyla mining sistemi için paramız yetmedi o zamandan kalma 3 adet elimde sıfır RX 580 kalmıştı bu da onlardan bir tanesi. Ayrıca bilgisayarcıya verdim ekran kartını, işte işlemcidir, RAM'dir vs Setup'u kurdu lakin o böyle bir sorunla karşılaşmadı. Öyle umuyorum çünkü bize sorunsuz diye verdi.

Dosya Ekleri

• Screenshot_2024-04-07-06-46-20-841_com.google.android.apps.photos.jpg
    Screenshot_2024-04-07-06-46-20-841_com.google.android.apps.photos.jpg
    86,5 KB · Görüntüleme: 7
Ekran kartını sök tak yaptım yine HDMI da görüntü bozuk aynı fotodaki gibi lakin aynı DP kablosunda görüntü düzeldi düzelmesine de yine de arada karıncalanma oluyor bir anda gidip geliyor lakin bu bağlantı noktalarından olmuyor yani kabloyla oynamama rağmen bu sorun yaşanmıyor lakin Valorant veya Chroma girince artıyor ve Valorant'ı 15 dk falan oynayınca driver çöktü diye bir hata alıyorum ve ekran donuyor bilgisayarı yeniden başlayınca yine aynı döngüye giriyor. Bu arada Valorant oynamadığım sürece diriver çökme sorunu yaşanmıyor sadece arada karıncalanma(görseldeki gibi bazen tamamıyla ekranı kaplıyor lakin anlık olarak gelip gidiyor. )Yaşanıyor.

VBIOS yüklemeyi nedeyebilir misiniz? DP'den kısa devre yiyip BIOS bozulmuş olabilir yahu kartın üstünde bir Switch olacak (marka nedir RX580'lerde genelde oluyor) onu diğer yöne doğru çekin ve tekrarn açın eğer düzelirse VBIOS olabilir

eğer elinizdek fazla rx 580 makul fiyata satmak isterseniz kendime yedek alabilirim. bendekide gidici

RX 580'lerin bozulma dönemi herhalde 2. el BIOS patlak aldım bende benim elimde kısa devreden gitti zararına sattık.(kendi kullandığım bozulmasa bari). Anladığım kadarı ile ısınmadan VRAM'lar gidiyor ekranda hazır görüntü varsa uygu VBIOS atıp deneyin eğer çözülürse ne ala ama tahminen DP portunda bir kısa devre var zaten bozulma bu sebeple olmuş olabilir. Bozuk kartı sattığım arkadaş tamirci ve RX 580'lerde VRAM ve beslemelerde kronik sorun var nadirde olsa VBIOS çokuyor dedi sizinki fiziksel hasar almış olabilir DP kablosu ile çok darbe alabilecek yerde mi?

RX 580 sıfırını nereden buldunuz hocam?

En son çare başka bir ekran kartını takacağımda şimdi driver çöktüğü için drivirlardada sıkıntı olma ihtimali varda ben baktım her şey güncel yani öyle gözüküyor.

VBIOS yüklemeyi nedeyebilir misiniz? DP'den kısa devre yiyip BIOS bozulmuş olabilir yahu kartın üstünde bir Switch olacak (marka nedir RX580'lerde genelde oluyor) onu diğer yöne doğru çekin ve tekrarn açın eğer düzelirse VBIOS olabilir.

Eğer elinizdek fazla RX 580 makul fiyata satmak isterseniz kendime yedek alabilirim. Bendekide gidici.

Elindeki model ASRock ben yarın güzel bir tane DP kablosu alacağım da şu driver meselesi aklımı çeldi yani bu işi yazılımla halletsem iyi olurdu. Ayrıca ekran kartlarından birini arkadaşa satacağım büyük ihtimal diğerini de son çare olarak deneyeceğim.

Geri
Yukarı