Ekran kartından ses geliyor

henedoi

Decapat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ekran Kartı: GTX 1660 SUPER VENTUS XS OC
İşlemci: i5 8400
Anakart: ASUS Z-Prime Z270p
RAM: G.Skill X16 32 GB
SSD: WD 120 GB
Meslek
Mimar, Gamer
Merhaba.

İlginç bir durum yaşıyorum. Ekran kartımdan aşırı bir ses geliyor. Fakat bu sesler masaüstünde stabil haldeyken, yani herhangi bir oyun veya program açık olmadan geliyor.
Herhangi bir oyuna girdiğimde ise ekran kartından gelen ses 10-20 saniye sonra kesiliyor.

Normalde tam tersi olur diye tahmin ediyorum. Bu neden olabilir?

Ekran kartı MSI Aero 1050 Ti.
Oyun program açık olmadan GPU ortalama sıcaklık 34-36 arası.
1 hafta önce seslere dayanamayıp kasayı açtım temizledim ama temizlikle ilgili bir problem görünmüyor.

Ekran kartından geldiğine emin misiniz? Çünkü yük altında değilken ses geliyor diyorsunuz. Dediğiniz gibi normalde tam tersi bir durum olmalı.

Ekran kartından geldiğine emin misiniz? Çünkü yük altında değilken ses geliyor diyorsunuz. Dediğiniz gibi normalde tam tersi bir durum olmalı.

Elimle ekran kartının fanına dokunduğumda sesler tamamen susuyor.

Ekran kartınızda 0 RPM modu olmadığını varsayıp, fanlardan sorun olabileceğini düşünmekteyim. Şöyle ki, masaüstünde en düşük yüzdede dönecek fanlarınız, ve bu yüzdede dönerken ses geldiğini düşünüyorum. Oyuna girince ekran kartınız ısınıp doğal olarak fanların dönüş hızını arttırıyor ve böylelikle ses de kesilmiş oluyor. Benim düşüncem bu yönde, fanlarda bir arza olabilir. Sadece yavaşken ses çıkartıyordur.

Hocam PC hiç yattı mı? 2-3 ay fark etmez.

Hocam sesten çok rahatsız oluyorsanız MSI Afterburner indirerek fan hızı ayarlarını değiştirebilirsiniz. Ses kesilene kadar fanın hızını arttırırsınız. Onun dışında fanlarını değiştirirseniz sorunun çözüleceğini düşünüyorum.

Fan çalışmazken mi ses geliyor?

Fandan geliyor hocam elimle kapattığımda ses gidiyor.

Ekran kartınızda 0 RPM modu olmadığını varsayıp, fanlardan sorun olabileceğini düşünmekteyim. Şöyle ki, masaüstünde en düşük yüzdede dönecek fanlarınız, ve bu yüzdede dönerken ses geldiğini düşünüyorum. Oyuna girince ekran kartınız ısınıp doğal olarak fanların dönüş hızını arttırıyor ve böylelikle ses de kesilmiş oluyor. Benim düşüncem bu yönde, fanlarda bir arza olabilir. Sadece yavaşken ses çıkartıyordur.

Bilgileriniz için teşekkür ederim.

Hocam sesten çok rahatsız oluyorsanız MSI Afterburner indirerek fan hızı ayarlarını değiştirebilirsiniz. Ses kesilene kadar fanın hızını arttırırsınız. Onun dışında fanlarını değiştirirseniz sorunun çözüleceğini düşünüyorum.

Aslında tam tersi hocam 2 aydır aktif olarak her gün çalışıyor. Çok nadir kapatıyorum. Dediğinizi bir deneyeceğim teşekkür ederim.

Dediğinizi uyguladım %60'a alınca ses sorunu çözüldü. 🙏

Son düzenleme:

Geri
Yukarı