Ekran kartını çıkarırken nelere dikkat etmem gerekir?

ChevyNova

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar, ekran kartımı satacağım için çıkarmam gerekiyor. Sistemi kurarken arkadaşım kurdu, ilk defa kasa topladığım için kendim cesaret edemedim. Sökme işlemi gözüme zor gelmiyor aslında ama burada tecrübeli kişilerin olduğunu biliyorum danışmak istedim. İnternette biraz araştırdım; toprağa dokunun, elinizdeki elektriği alsın yazmışlar. Gözüm korkmadı değil.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çıkarırken öncelikle kasaya vidalanmış olduğu vidayı ve güç bağlantısını sökün.
Daha sonra anakart mandalını sağa doğru ittirerek mandalı açın. Sonra ekran kartını kendinize doğru çekin.

Merhabalar, ekran kartımı satacağım için çıkarmam gerekiyor. Sistemi kurarken arkadaşım kurdu, ilk defa kasa topladığım için kendim cesaret edemedim. Sökme işlemi gözüme zor gelmiyor aslında ama burada tecrübeli kişilerin olduğunu biliyorum danışmak istedim. İnternette biraz araştırdım; toprağa dokunun, elinizdeki elektriği alsın yazmışlar. Gözüm korkmadı değil.

Eğer evinizde varsa ki vardır pandemiden dolayı muayene ya da cerrahi eldiven takın. Ardından ekran kartı sabitleme vidalarını kasadan sökün ve son olarak ekran kartı slotunun arkasındaki mandalı sağa doğru ittirerek açın ve ekran kartını sökün.

Sol tarafta kasaya takılı vidaları mutlaka sök. Sağ tarafta üstte güç kablolarını sök. Sağ alttan anakarttan mandalını aşağı bastırarak mutlaka aç. Yavaşça çek yukarı doğru. Sağa sola sallama yukarı çek. Biraz zor gelir yavaş yavaş çek.

Günümüzün PCB leri statik elektriğe karşı dayanıklıdır ama yine de statik elektriğinizi atın, ister peteğe ister duvara ya da ister toprağa, farketmez. PCI-e 8 pin güç kablosu takılıysa çıkartın, kasaya monteliyse sabitleyen vidayı sökün, sonra parmağınız yetişiyorsa PCI-e portundaki tırnağı geriye itin ki kilidi kaldırılsın.

Acemi birisi karta statik elektrikten çok kilit mekanizmasıyla zarar verebilir. Kilitlemeyi kontrol ederek çıkartman lazım. Aşağı bastırıp serbest kaldığını düşünerek zorlarsan anakarta ve ekran kartına zarar verebilirsin. Bazen mandalı bastırıp kilidi serbest bıraksan bile çıkartmaya çalışırken tekrar kilitleniyor.

İnsan vücudunda statik elektrik var normal olarak. Çünkü beyin, aslında işlemci gibi, vücuttaki tüm sinirler kablo, kaslar da makinelerdir.

Bu makinelere elektrik, kablolar ile gider.

Sen evde yünlü bir halı, kazak gibi şeyler giyerken statik elektrik oluşur.

8. Sınıfta gördüysen, balonu saçına sürünce bütün saçların havaya kalkar. İşte bu statik elektriktir.

Bu statik elektrik, bilgisayarın sevmediği elektriktir. Olası bir elektrik atlamasında maalesef bilgisayara kalıcı hasar verebilir. Bu yüzden bilgisayara dokunmadan önce fişini çıkarıp, açma kapatma tuşuna 5 kere basmalıyız. Bu sayede anakartın ve PSU'nun içindeki elektrik boşalacaktır.

Bunu yaptıktan sonra herhangi bir demir parçasına, buzdolabı, petek, demir korkuluğuna dokunarak, vücudundaki statik elektriği boşaltabilirsin.

Ekran kartı çıkarmak konusunda, ilk önce güç kablosunu çıkarıp açma kapatma tuşuna basacaksın. Kasadaki elektriği boşaltmak için. Sonra kendi elektriğini boşaltacaksın, sonra karta gelen görüntü kablosunu çıkaracaksın. Kartın üzerindeki güç kablolarını (olmayabilir) tırnağı alta bastırarak, yani kilidini açarak sağa sola yavaş yavaş çekerek çıkaracaksın. Daha sonra kartı, kasaya sabitleyen vidaları çıkaracaksın, en sonunda kartın alt tarafında, anakartın PCI-e yuvasının arkasında olan kilidi alta veya yana ittirerek kilidi açacaksın ve kartı çekip çıkaracaksın.

Yeni konular

Geri
Yukarı