Ekran kartını güncellemeli miyim?

Aolzarin

Kilopat
Yer
Kocaeli/Gebze
Başlıktan da görüldüğü gibi size biraz saçma gelecek. Lakin ne zamandır kafamı kurcalamakta. Asus GTX 1080TI marka model ekran kartım var, kardeşimin bilgisayarında da GTX 970 bulunmakta. Ben 1080TI olan sistemimde driver sürümümü 20.03.2018 (Mart) Ayında gelen "391.24" bıraktım. Nedeni ise güncelleyeceğim zaman aklıma planlı eskitme olarak nedense performans kaybı olacakmış gibime geliyor. Evet güncellememiz gerekiyor ama RTX modelleri de çıkınca 1080TI vb.. daha eski modelleri de bu yeni gelen güncellemeler ile yavaşlatma gibi bir söz konusu var mıdır? GTX 970 olan kardeşimin sistemini bile baya eski bir sürücü sürümünde tutuyorum.
Belki kızacaksınız ama aklımı kurcalıyor öğrenmek istedim. 27.08.2018 Tarihi ile "399.07" sürümü geldi. Güncellemeli miyim ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yanlış Bilgilendirme
Başlıktan da görüldüğü gibi size biraz saçma gelecek. Lakin ne zamandır kafamı kurcalamakta. Asus GTX 1080TI marka model ekran kartım var, kardeşimin bilgisayarında da GTX 970 bulunmakta. Ben 1080TI olan sistemimde driver sürümümü 20.03.2018 (Mart) Ayında gelen "391.24" bıraktım. Nedeni ise güncelleyeceğim zaman aklıma planlı eskitme olarak nedense performans kaybı olacakmış gibime geliyor. Evet güncellememiz gerekiyor ama RTX modelleri de çıkınca 1080TI vb.. daha eski modelleri de bu yeni gelen güncellemeler ile yavaşlatma gibi bir söz konusu var mıdır? GTX 970 olan kardeşimin sistemini bile baya eski bir sürücü sürümünde tutuyorum.
Belki kızacaksınız ama aklımı kurcalıyor öğrenmek istedim. 27.08.2018 Tarihi ile "399.07" sürümü geldi. Güncellemeli miyim ?
Bende de aynısı oldu paylaşımlı ekran kartının ayrılmış video belleğini azaltıyor, yani güncellleme.

Bende de aynısı oldu paylaşımlı ekran kartının ayrılmış video belleğini azaltıyor,yani güncellleme.
Paylaşımlı demek: O kartın kendi video belleği yok, sizin RAM'ler den kullanıyor demek.
Onun artıp azalması bir şey değiştirmez, zaten ekran kartları bellekleri dolarsa ve RAM'de yer varsa gereken belleği RAM'ler den temin ediyor.

Kendi belleği varsa paylaşımlı değildir. Ve 1050 Ti de GDDR5 bellek varken sistemlerde en hızlı RAM DDR4. Yani sistem RAM'inden kullanırsa (kendi belleği aşılırsa) düşük hızda RAM'ler yüzünden performans kaybı çok normal. Bu yüzden insanlar 2 GB alıp geri kalanı RAM'den doldurmak yerine fazla para verip 4 GB model alıyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı