Ekran kartını mı RAM'leri mi değiştirmeliyim?

UltraViolent

Hectopat
Yer
Adana
Daha fazla  
Merhabalar. RAM'lerimin megahertz değerlerinin birbirinden farklı olduğunu öğrendim ve WattMan hatası ile boğuşuyorum. RAM'leri değiştirirsem sorun çözülür mü yoksa hem ekran kartını hem de RAM'leri mi değiştirmeliyim?

indir.jpg

Sistem özelliklerin nedir ve bütçen nedir? RAM 300 TL'ye bulunabilen bir şey ama ekran kartı Wattman yaşadığına göre minimum RX 570 var elinde, geçmene değecek ekran kartları 1650S ve 5500 XT. Onların fiyatları da minimum 1700 TL.

Sistem:
MSI A320M Pro-E.
RX 480 Sapphire Nitro Plus.
Birbirinden farklı megahertzli 8x2 Apacer Panther RAM'ler.
Kingspec 512 GB SSD.
Ryzen 5 1600 AF işlemci.

Ben buna yazılımsal demem açıkçası. Wattman hatası daha çok donanımsal bir sorun. Ekran kartı cevap vermeyi kestiği zaman bu hata ortaya çıkmakta. Bunun sebebi gördüğüm kadarıyla Sapphire gibi üreticilerin kartlarını fütursuzca overclock etmesi.

Çözüm önerim? GPU frekansını 100 MHz aşağıya çekin ya da biraz voltajı artırın. Özetle, GPU'yu daha kararlı çalışacak hale getirin.

Bu hatanın eski adı AMD sürücüsü yanıt vermeyi kesti idi. Şimdi sürücüler güncellenince adı Wattman oldu. Sorun aynı, hata farklı...
Recep Bey'in yine Wattman hatası ile alakalı bir konuda böyle bir mesajı vardı, size yardımı dokunabilir.
Konunun linki:

Yeni konular

Geri
Yukarı