Ekran Kartını PCI 16'ya Takınca Bilgisayarın Kapanması

xSonDem

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Anakartimin üzerinde onboard GPU yok fakat ekran kartı olmadan Windows giriş sesini vs. duyabiliyorum. Hatta klavyeden düzgün tuş kombinasyonu ile bilgisayarımı kapatıyorum. Anakartimda iki adet ekran kartı portu var. Birisi PCI4 diğeri ise 16. Son günlerde ekran kartımı 16'lık olana taktiğimda sistem bazen aciliyor, bazen açılmıyordu. Yüksek grafik gerektiren oyunlarda sanki ekran kartı ile slot arasında temassızlık varmis gibi ekranda şekil şeyler çıkıp gidiyordu ve daha sonrasında da tek renk bir ekran gelip bilgisayar kapanıyordu. O esnada da hoparlörden sadece yüksek bir cızırtı geliyordu. PCI 4 slotuna taktiğimda sorunsuz çalışıyordu fakat performans alamiyordum. Bugün, PCI 4'de iki kez acabildim ve Windows açıldıktan 3-5 dk sonra ekran siyah oldu ve PC kapandı. Bir kez PCI 16'da acabildim ama şekilde 1-3 dk sonra PC siyah ekran verip kapandı. Onun disinda ek bir bilgi daha verebilirim; Her halukarda anakart ekranını görebiliyorum. BIOS'a girip gezebiliyorum fakat anakart ekranından sonra dediğim şeyler oluyor. Klavye, mouse, ekran vs. donup kalıyor. Neler yapabilirim arkadaşlar?

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı