Ekran kartının altında kalan M2 yuvasına SSD takılır mı?

Bütçe
1000-1300 TL

ScarterZ

Decapat
Anakart
ASUS Prime H610M-A D4
Merhabalar herkese,

Öncelikle yeni sistem aldım. 500 GB M.2 SSD mevcut. Gündelik şartlarda bu depolama yetmeyecektir. Çok kısa zamanda SSD almalıyım. Ancak şöyle bir durum var ki, anakartımda bulunan M.2 SSD slotum ekran kartımın (RTX 3060 Ti) hizasında (altında) kalıyor. Sorun teşkil etmeyeceğini söylediler çevremden ama kimisi de soğutucuyla birlikte kullan gibisinden söylemlerde bulundular. Alacağım M.2 SSD'nin yanında soğutucu bulunur mu? Ve de bahsettiğim ekran kartı altında kullanmak sorun teşkil eder mi? Yoksa ekstra olarak SATA SSD'mi almalıyım? SSD önerileriniz varsa da çok mutlu olurum.

Anakartın soğutucu bloğu yok. Aslında pek problem olmaması lazım.
Aldığınız SSD'yi yazmamışsınız. Piyasadaki çoğu SSD soğutucu bloğuyla gelmiyor.

Tam performans için üstteki slota takmanız lazım.

Aldığın SSD'nin hızına bağlı eğer PCIe 3.0 X2'nin hızını aşmıyorsa takman normal olur ama PCIe 3.0 X4 falansa işlemcinin altında kalan slota takman daha iyi.

Anakartın soğutucu bloğu yok. Aslında pek problem olmaması lazım.
Aldığınız SSD'yi yazmamışsınız. Piyasadaki çoğu SSD soğutucu bloğuyla gelmiyor.

Tam performans için üstteki slota takmanız lazım.

Daha almadım, alacağım. Şuan üstteki slotta 500 gb m2 mevcut. Ekstra olarak alacağım 1 adet daha. Kartın altında kalma durumundan dolayı m2 - sata arasında kaldım.

Üstteki SSD yuvası bir sorun teşkil etmiyor ama alttaki SSD yuvasına taktığınız zaman ekran kartı slotundan veri hızı çalıyor X16 ise X8 çalışır.

Geri
Yukarı