Ekran kartının verdiği FPS'in monitör ile alakası var mı?

Eniscan Yanar

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. RX570 ekran kartı kullanıyorum. Oyunlarda GPU kullanım miktarı %100'e çıkmasına rağmen 750 Ti ekran kartımla eşdeğer FPS alıyorum. Monitörüm 1360x768 - 60Hz. Sorun monitörden kaynaklı olabilir mi? Ekran kartının gücünün tamamının kullanılmadığını söylediler ama GPU kullanımı %100 gözüküyor. Sorun nedir? Bazı uygulamalardan test ettim OCCT, 3DMark, FurMark vb. bu uygulamalarda FPS ve çekirdek hızı değerlerinde bir sıkıntı yoktu lakin oyunlarda 750 Ti ile eşdeğer bir performans alıyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
İşlemcim Ryzen 5 2600

Son düzenleme:
Monitör 60Hz olduğu için 100 FPS de alsan monitörün desteklediği, yani 60FPS kadarını görürsün. Çözünürlüğün de FPS'e etkisi olduğundan evet monitörle alakası vardır mutlaka.

Oyunlarda aldığınız FPS ile monitör alakalı değil. Sadece aldığınız görüntü aynı olur. Fakat 60Hz monitörde 60 FPS ve 100 FPS bile gözle görülür fark yaratıyor birçok konu var bunun hakkında bakabilirsiniz.

Monitör 60Hz olduğu için 100 FPS de alsan monitörün desteklediği, yani 60FPS kadarını görürsün. Çözünürlüğün de FPS'e etkisi olduğundan evet monitörle alakası vardır mutlaka.
Gördüğüm değil de yazan değerler pek tatmin edici değil. Monitör değiştirip 1080p ayarlara alınca aldığım FPS artar mı? Çünkü 750TI işe Rx570 arasında hiçbir FPS farkı yok şu an benim sistemimde. 768P olmasından mı kaynaklanıyor?

Gördüğüm değil de yazan değerler pek tatmin edici değil. Monitör değiştirip 1080p ayarlara alınca aldığım FPS artar mı? Çünkü 750 Ti işe RX570 arasında hiçbir FPS farkı yok şu an benim sistemimde. 768p olmasından mı kaynaklanıyor?

Monitör üzerinden yapacağınız hiçbir iş 1 FPS bile arttırmaz.

Arkadaşlar söylemek istediğimi anlamadınız sanırım. Oyunu 1360x768'de oynuyorum. Örneğin 750TI x oyunda 130FPS veriyorsa RX570 kartım 125FPS veriyor. Görüntü ayarları vesaire her şey aynı. İkisinin de GPU kullanımı %100. Ben neden oyunlarda olması gereken performansı alamıyorum diye soruyorum. Başka arkadaşlar Rx570'in 1080P'de çalıştırılması gerektiğini, böylece asıl FPS değerlerini görebileceğimi söylemişlerdi.

Arkadaşlar söylemek istediğimi anlamadınız sanırım. Oyunu 1360x768'de oynuyorum. Örneğin 750 Ti X oyunda 130FPS veriyorsa RX570 kartım 125FPS veriyor. Görüntü ayarları vesaire her şey aynı. İkisinin de GPU kullanımı %100.

O zaman evet oyunu 1080p ye alarak deneyin. Eğer GPU kullanımı düşükse ayarları yükselttiklerini artacaktır. GPU kullanımın artması da FPS artması demektir. Oyun ayarlarıyla oynayarak deneyin.

Geri
Yukarı