Ekran Kartının VRAM Belleklerine Termal Macun Sürmek Etkili Olur Mu?

Thermal Padler soğutucu ile vrm arasındaki boşluğu doldurarak ısı yalıtımını sağlıyor. Yani en az 1mm kalınlıkta termal macun sürmek ne kadar mantıklı olur bilmiyorum. Ki sabit durmayacaklardır. Ekran kartı tasarımları ilerleyen zamanda işlemci soğutucularına benzerse dediğin olur kanka. Benim ekran kartı padlerı 2mm kalınlığındaydı sen hesap et kaç tüp sürmem lazım 13 blok için.

Fark edilebilir sıcaklık düşüşü olacaktır. VRAM hız aşırtması yapmak istiyorsanız yapmanızı tavsiye ederim.

Termal macun sadece GPU'nun üzerine sürülür, diğer komponentlere sürülürse zarar verme, tam çalışmama, kartın kendisine dökülme, soğutmama gibi bir durum olabilir, Termal Ped en iyisi.

Thermal Padler soğutucu ile vrm arasındaki boşluğu doldurarak ısı yalıtımını sağlıyor. Yani en az 1mm kalınlıkta termal macun sürmek ne kadar mantıklı olur bilmiyorum. Ki sabit durmayacaklardır. Ekran kartı tasarımları ilerleyen zamanda işlemci soğutucularına benzerse dediğin olur kanka. Benim ekran kartı padlerı 2mm kalınlığındaydı sen hesap et kaç tüp sürmem lazım 13 blok için.

Laptop olduğu için 8 vida ile sabitleniyor yani normal ekran kartı değil gömülü ekran kartı anakarta.

Termal macun sadece GPU'nun üzerine sürülür, diğer komponentlere sürülürse zarar verme, tam çalışmama, kartın kendisine dökülme, soğutmama gibi bir durum olabilir, Termal Ped en iyisi.

Dediğiniz durum sıvı metal galyum içeren macunlar için geçerli , galyum içeren termal macunlar alüminyum ile etkileşime girdiğinden galyum etkisi verilen bir kimyasal tepkimeye neden olmaktadır.

Normal termal macunlarda galyum bulunmadığından sadece sıvı metal özelliğe sahip olanlarda vardır.

Termal macunun içindede alüminyum tozu ve genelde silikon bulunur çok açık kısa devre yaptırabilecek devre elemanlarına (örneğin transistörün bacağı gibi) temas etmediği sürece bir problem oluşturmaz.

Arkadaşlar selamlar,

Sorum gayet basit, VRAM üzerine termal ped yerine termal macun uygulamak etkili olur mu ısı düşürmek için?

Dipnot: Ekran kartı gömülü ekran kartı gtx 1050. Laptopa uygulamayı planlıyorum. 8 vida ile blok soğutucu sabitleniyor zaten.
Yabancı bir eleman vram ile soğutucu arasına termal pad kalınlığında bakır parçalar kesip termal macun uygulamıştı. yani aradaki boşluk fazla oluğu için direkt termal macun belki olmaz ama uygun kalınlıkta bakır plakalar kesebilir isen çok fark ediyor. RTX3090 da yapmış adam 54 derece daha serin çalışmış yük altında 114 dereceden 60 Dereceye düşürmeyi başarmıştı (Yanlış hatırlamıyor isem)

Yeni konular

Geri
Yukarı