Ekran kartının yanıp yanmadığını nasıl anlarız?

Ali Keser

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar 3 ay önce ekran kartım bozuldu. Ekranda mavi çizgiler çıktı dikine bir sürü. Mavi-beyaz-mavi-beyaz gibi bu şekilde. Fakat bilgisayar açılıyordu.

O zaman ekran kartım yanmış mıydı? Yanma dediğimiz şey nedir yani yanık falan kokmadı sadece dediğim gibi oldu.

Ve bu neyden kaynaklanmış olabilir? Güç kaynağım sorun çıkartmış olabilir mi? 300w.

Şimdi gtx 750ti alacağım.

Harcadıkları güçlere baktım Karşılaştırma şu şekilde:

Recommended PSU
GTX 750 Ti>>>>>>>>> 300 Watts & 18 Amps
vs
Radeon HD 6450 >>>>300 Watts & 22 Amps

Şimdi düşündüm de acaba PSU mu bozmuştu o zaman da ekran kartını. Eğer öyleyse bunu almam sakıncalı olur durduk yere gene yakarım ekran kartını.

Konuyla alakalı bilgisi olan arkadaşlar yeşillendirirse sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartını yakmak öyle kolay bir şey değil, sorun büyük ihtimalle monitörde. Fakat ekran kartınız da görüntüyü getiremiyor olabilir. Ekran kartını başka sistemde deneyin. Aynı sorun olursa problem ekran kartındadır.

Ekran kartını yakmak öyle kolay bir şey değil, sorun büyük ihtimalle monitörde. Fakat ekran kartınız da görüntüyü getiremiyor olabilir. Ekran kartını başka sistemde deneyin. Aynı sorun olursa problem ekran kartındadır.
Monitor saglam zaten suan intelin dahili ekran kartini kullaniyorum i3un icindekini. Ekran karti bozuk zaten de guc kaynagi mi bozdu diyr sordum. Eger oyleyse ayni guc kaynagi ile birlikte baska bir ekran karti calistirmak mantikli olmayacak cunku onu da bozabilir

PSU'nuz eğer çok eskiyse sorun çıkartacaktır elbette. Bu da ekran kartınızın görüntüyü düzgün verememesine sebep olacaktır. Önerim; yeni bir ekran kartı almadan önce yeni bir PSU alın.

İşte onu bilemezsiniz tahminimce eski bir PSU olmakla birlikte çok düzensiz akım verebilir sistem içerisine ama ekran kartını onun bozup bozmadığını anlamak zor, belki ekran kartı üzerindeki elektrik sistemine bakılabilir güç tarafında mı yoksa bir bir etken var mı diye.

Ben ekran kartimi bozan seyin psu olup olmadini merak ediyorum. Bilginiz varsa soyleyin lutfen.
Arkadaşım neyim ben müneccim mi? Ekran kartı zamanını doldurduğu için de bozulmuş olabilir, PSU'dan dolayı da. Bilgim olsa neden söylemeyeyim ki? Öneride de bulundum zaten, eğer PSU'dan dolayıysa - ki PSU'nuz eski ise sorun muhtemelen ondadır - yeni bir PSU alın ekran kartı almadan önce.

Oyun oynamadığında çalışıp, oyunlar da renk birbirine giriyor ise o karttan hayır bekleme. PSU yetmediğinde yanabilir veya kendini kapatır.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı