Ekran kartları arasındaki fiyat ve performans farklılıkları

ali_007

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar,
Kafama takılan soru hakkında size danışacağım, piyasadaki birçok kart fiyatı değişkenli fakat bu fiyat farklılığı performans ile doğru orantılı değil.
Mesela RTX3080 11 bin lirayken; RTX2080 Ti 15-14 bin TL fakat 3080'in performansı daha yüksek. Bu fiyat farklılığının sebebi nedir? Çünkü internetteki Benchmark testlerinde coğu kategoride baskın olmasına rağmen birçok model farklılığında böyle bir orantısızlık görüyorum. İnternette veya Benchmark testlerinde gözümden kacan bir ayrıntı mı var?

Mimarlık öğrencisiyim Cad programlarıyla, Creative Cloud, özellikle 3DS Max'de modelleme yapıyorum bunun için bir sistem toplamayı veya almayı düşünüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Firmalar yeni kartlar çıkartırken bir önceki nesle göre daha performanslı ve daha uygun fiyatta çıkarmaya çalışıyolar. 2080ti gereksiz pahalı bir kart belki 11gb olması iyi özellikleri iyi ama bana kalırsa şişirilmiş bir kart.

3080 daha yaygınlaşmadı, serbest piyasa işte satıcı 10k'ya alıyor 15'bine satıyor şaka gibi resmen. 40 dolarlık mikrafonu 80 dolara satan satıcılar gibi.

Merhabalar,
Kafama takılan soru hakkında size danışacağım, piyasadaki birçok kart fiyatı değişkenli fakat bu fiyat farklılığı performans ile doğru orantılı değil,
Mesela RTX3080 11bin lirayken RTX2080 Ti 15-14 bin TL fakat 3080'in performansı daha yüksek. Bu fiyat farklılığının sebebi nedir? Çünkü internetteki Benchmark testlerinde coğu kategoride baskın olmasına rağmen bircok model farklılığında böyle bir orantısızlık görüyorum. İnternette veya Benchmark testlerinde gözümden kacan bir ayrıntımı var.

(Mimarlık öğrencisiyim Cad programlarıyla, Creative Cloud, özellikle 3DS Max'de modelleme yapıyorum bunun için bir sistem toplamayı veya almayı düşünüyorum)
Çünkü 3080 daha yeni bir kart. Yeni kartlar çıktıkça hem performans artıyor hem de bu performans artışına daha ucuza sahip olabiliyorsunuz. (2080Ti daha pahalı Türkiye'deki satıcılarda sıkıntı var.)

Teknoloji geliştikçe ucuzlaması normal çünkü üretim teknolojisi ucuzluyor veya daha ucuz bir yöntem geliştiriyorlar vs. gibi. Ama ilk RT kartlar 2000 serisinde olduğu için Nvidia yeni olan bu teknolojiyi pahalı kartlarla kullanıcıya geçirdi gibi. Şimdi AMD'nin de RT teknolojisine sahip olacağını ön görüp ona göre fiyatlandırmaya gitmişe benziyor.

M.

Teknoloji geliştikçe ucuzlaması normal çünkü üretim teknolojisi ucuzluyor veya daha ucuz bir yöntem geliştiriyorlar vs. gibi. Ama ilk RT kartlar 2000 serisinde olduğu için NVIDIA yeni olan bu teknolojiyi pahalı kartlarla kullanıcıya geçirdi gibi. Şimdi AMD'nin de RT teknolojisine sahip olacağını ön görüp ona göre fiyatlandırmaya gitmişe benziyor.

Mesela workstation sistemler için kullanılan Quadro RTX 5000 ile 2080 Ti Benchmark'da neredeyse başa baş olup 2080 Ti bir tık önde, peki bu kartların kullanım olarak ne farkı var ve hangisi tercih durumunda daha mantıklı.

Mesela workstation sistemler için kullanılan Quadro RTX 5000 ile 2080 Ti Benchmark'da neredeyse başa baş olup 2080 Ti bir tık önde, peki bu kartların kullanım olarak ne farkı var ve hangisi tercih durumunda daha mantıklı.
Çok bir bilgim yok ama bildiğim kadarı ile Quadro kartlar bilimsel hesaplamalar için vs. kullanılıyor bu yüzden çekirdek yapısı sayısı vs. farklı.

Çok bir bilgim yok ama bildiğim kadarı ile Quadro kartlar bilimsel hesaplamalar için vs. kullanılıyor bu yüzden çekirdek yapısı sayısı vs. farklı.

Bench ve teknik özellikler çekirdek sayılarının ve bircok özelliğinin neredeyse aynı olduğunu gösteriyor. Peki buradaki fark bu çekirdeklerin farklı niteliklerdemi olduğu geliyor fakat oda aynı.
Kafa karıştırıcı ama maalesef bunun farklılıklarıyla alakalı bir kaynağa ulaşamadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı