Ekran kartları neye göre yıpranır?

Rezny

Hectopat
Daha fazla  
Tekrardan selamlar. Önceden oluşturduğum RX 5500XT vs GTX 1650S konusundan sonra ASUS RX 5500 XT Dual aldım. Eski ekran kartım da RX 570'di ve onda Radeon ayarlarından fanı kendim ayarlıyordum. Peki sizce ekran kartını yıpratıyor muyum? Yeni aldığım kartta 0RPM modunu mu kullanmaılıyım. Ekran kartı neye göre yıpranır? Kart uzun ömürlü olsun diye neler yapabilirim? Sorularımın cevabını verirseniz çok mutlu olurum teşekkürler iyi forumlar

5ee21d927fd2b7.36856212_fjhqekgmlionp_500.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Acımayacaksın 🤣 acırsan ömrü kısalır. Aynı ekran kartını 8 yıl günde en az 5 saat oyun ile kullandım. Her ay tozunu aldım ve OC ile uğraşmadım, macun bile değiştirmeden yoluna devam etti. Hala sağlam ama gücü yetmediği için yerini GT 1030 aldı.

Toz, kötü veya yetersiz PSU, ekran kartına OC, bir de varsa ayarı belirli sıcaklığa kadar 0 fan ayarını kapatın veya bunun için MSI Afterburner'ı kullanabilirsiniz. Ayrıca kullandığım ekran kartlarında (uygun fiyatlı 2 fanlı modeller) firmanın bilerek aşırı düşük devirli ekran kartı fan hızı seçtiklerini gördüm. MSI Afterburner ile adam ettim.
En son husus ise gizli düşman nem. Kasanın içinde bir yere nem torbası koyun ve en çok 1 yılda bir değiştirin. Elinizin 3'te 1'i büyüklüğündeki nem torbaları öneririm. Nem özellikle anakart ve ekran kartını bitiren gizli düşman. Benim gibi sobalı evde oturuyorsanız, kasanın bulunduğu oda kullanılmadığında soğuk kalıyorsa oluşan sıcaklık farkları anakart yüzeyinde ve ekran kartı içinde nem damlacıkları vs. oluşumuna sebep oluyor (bu durumdaki anakart ve ekran kartına şahit oldum) ve nemli bir şehirde iseniz yine nem torbası kullanınız.

Tekrardan selamlar. Önceden oluşturduğum RX 5500XT vs GTX 1650S konusundan sonra ASUS RX 5500 XT Dual aldım. Eski ekran kartım da RX 570'di ve onda Radeon ayarlarından fanı kendim ayarlıyordum. Peki sizce ekran kartını yıpratıyor muyum? Yeni aldığım kartta 0RPM modunu mu kullanmaılıyım. Ekran kartı neye göre yıpranır? Kart uzun ömürlü olsun diye neler yapabilirim? Sorularımın cevabını verirseniz çok mutlu olurum teşekkürler iyi forumlar.

Eki Görüntüle 795220

Öncelikle hayırlı olsun güle güle kullanın. Ekran kartınızın Radeon ayarlarında eğer fanı otomatik kullanma seçeneği varsa tavsiyem otomatikte bırakın. Fanların çalışma sistemi (şimdiki ekran kartlarında öyle) sıcaklık artış - azalış durumuna göre değişkenlik gösteriyor. Bunu kendisinin ayarlaması sizin için ve ekran kartı için daha sağlıklı olacaktır.
Kartınızın uzun ömürlü olması eğer deneyiminiz ya da bilginiz yok ise overclock işine girişmeyin, voltaj ayarlarıyla, MHz ayarlarıyla oynamayın. Sadece bunu daha önceden yapmış deneyimi olan kişilerden yardım alın. Ekran kartınızın bakımlarını aksatmayın sık sık fanlarındaki tozlanma durumunu kontrol edin. Belirli aralıklarla termal macun yenileyin (bunun sıklığı için forumda arama yapabilirsiniz). Termal macun yenilerken bu işi yapan kişinin kaliteli bir ürün kullanıp kullanmadığına dikkat edin (yine bu konuyu da forumda bulabilirsiniz). Driverları güncel tutun, bilmediğiniz kaynaklardan driver indirmeyin. Bitcoin mining gibi ekran kartını fazla yoran işlemlerden uzak durun veya mining yapıyorsanız o ekran kartını sadece mining için kullanın. Bilgisayara giren virüsler de sisteme zarar verebilir, virüslere karşı dikkatli olun.
Benim aklıma gelenler bunlar. Lütfen yanlışım varsa düzeltiniz. İyi forumlar.

Geri
Yukarı