Ekran kartların fiyatı düşer mi?

Madencilikte 6 GB altı kartların kar getirmediği aşikar. Çok yakın gelecekte kazım zorlaşacak ve 8 GB bile yetersiz gelecek. O zaman orta seviye sistemler yine ucuzlamayacak. Online eğitim için bilgisayar toplayan birisi de RTX 3090 + i9 10990K sistem toplamayacağı için onunla da alakası yok.
BENCE ne madencilik ne Online eğitim. Asıl sorun, korona yüzünden düşen üretim piyasası.
Hocam madenciliği yabana atmayın çok etkiledi.

Bana kalırsa fiyatlar aşırı saçma geçen RX550 gibi bir kartın artık piyasada 2000 TL'den satıldığını öğrendim 1500 TL nadir görüyorum stok yok falan :( düşse iyi olur ama gelişmeler düşeceği yönünde değil maalesef konuyu okuyunca daha da bir hüzülendim ;( .600 TL idi bu kart birkaç ay önce yaaa. RTX hayali yine uçtu xd.

Hocam madencilik sadece fiyatların bahanesiydi. Evet maden kartları tüketim artınca fiyat artar ama 1.500 TL'den 6.000 TL'ye çıkarmazdı. Hem madencilikte kullanılamayan kartların fiyatı da uçtu.

Aynen RX550 ne alaka yoksa xD ben şöyle düşünüyorum fiyatlar ve ekonomi malum bu kartlara talep artmasına neden oldu haliyle ondan miningte kullanılmayan F/P kartlara talep olmasına sebep oldu talep olunca onlarında fiyatı sonradan arttı mining te kullanılan kartlar daha önce başladı pahalanmaya çünkü bu giriş seviyesi kartlara göre tüketiciler umudu kestiğine bu kartlara yönelmiş olabilir ekran kartı fiyatlarını herkes kabullenmeye başladı bana göre. Dediğim RX 550 gibi kartları talep arttırırken diğerlerinde Taleple birlikte Mining'in de sebep olduğunu düşünüyorum bunlar benim düşüncem zaten miningi herkes kabul etti firmalarda :D

Sadece yazılımsal olarak değil donanımsal engellerde olacak bu kartlarda. Mesela NVIDIA Ray Tracing teknolojisini koymayacak madencilik kartlarına. Aynı şekilde görüntü çıkışı da olmayacak. Oyun oynamayı imkansız hale getirecek kartla.

Sadece yazılımsal olarak değil donanımsal engellerde olacak bu kartlarda. Mesela NVIDIA Ray Tracing teknolojisini koymayacak madencilik kartlarına. Aynı şekilde görüntü çıkışı da olmayacak. Oyun oynamayı imkansız hale getirecek kartla.
Şahsen madencilik için üretilecek özel kartların piyasayı çokta etkileyeceğini sanmıyorum. Örneğin RTX 3070'in kazım performansı ile üretilecek özel madencilik kartının performansını aynı yaparlarsa bu sefer hem 3070 hem de özel madencilik kartını alacaklar. Sebebi ise 3070 ile kazanacakları parayı kazandıktan sonra değerinin altına satarak bu sefer de kartların satışından kâr sağlayacaklar. Oyun kartlarının rahat bırakılması için madencilik kartlarının kazım performansının daha yüksek olması gerek. Öyle bir durum da var mı bilmiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı