Ekran kartlarında hız limiti var mıdır?

bart1969

Decapat
Daha fazla  
Bu konu bir ekran kartı veya sistem tavsiyesi konusu değildir: "Yaşadığım durumu aklım almıyor. R9 390X ASUS Strix 8 GB ekran kartı hariç her şeyi değiştirerek "AMD A10 7890 işlemci, DDR4 2400 MHz 16 GB RAM" sistemden "Intel 12900K işlemci ve DDR5 6000 MHz 32 GB RAM" a geçiş yaptım. Oyunlarda 30'dan 90'a veya 120'den 190'a gibi bariz FPS artışlarını yorumlamanızı istiyorum: Bu ekran kartı DDR6 sisteme takılabilecek olsaydı 190 FPS gördüğüm yerde 300 görür müyüm? FPS bağlamında işlemci ve RAM'ların overclock haricinde çıkamayacakları bir engel varken ekran kartı neden bu engele takılmadı sizce?"
Not:
1. İşlemciler arası fark ne kadar büyük olursa olsun ekran kartlarının bir MHz sınırları var. Artışın taş çatlasa 5-10 FPS ile sınırlı kalacağını zannediyordum.
2. CPU- GPU arasında darboğaz yoktu. MSI Afterburner ve Görev Yöneticisi'nden aldığım ölüçümlerde kontrol etmiştim.
3 Eski PC de zayıf değildi; yukarıdaki FPS'ler 4K çözünürlükte; üstelik %100 verimle çalışıyordu (sonuçlarım nettekilerle benzerdi).

Son düzenleyen: Moderatör:
Oynadığınız oyun daha çok işlemciye yük bindiren bir oyunsa işlemcinin özellikle tek çekirdek performansı FPS'ye dediğiniz kadar etki edebilir. Ayrıca DDR5 ve üst seviye bir işlemciye geçtiğiniz için bu farklar belirli oyunlar için normal.

Benim kafamın tıkandığı nokta ekran kartının bir limitinin mutlaka olmalı. Yani bana göre bir elektronik her donanımın bir MHz değeri var ve neyle bağlarsan bağla sistemin en zayıfa göre çalışması gerekmez mi? Sonuçta denediğim hiçbir oyun mayın tarlası değil ki ekran kartını hiç kullanmasın.

Ekran kartınız yeterince güçlü değil bu FPS artışı sanmıyorum. Eğer bu kadar artıyorsa o zaman ekran kartı almayalım.

Aslında konu dağılmasın diye kafamdaki bir başka soruyu sormamıştım. Çünkü konu bir anda tavsiye başlığına dönüşebilir. O da şuydu. Yeni ekran kartı almaktan şu anda korkuyorum. Çünkü hangi ekran kartını alırsam fiyat performansda o kart parasını hak edecek. Çünkü bu siteme 3090 da taksam veya atıyorum çıkacak 4090 da taksam verdiğim parayı hak etmeyecek gibi geliyor. Çünkü onları da aslında çalışabilecek hızların çok çok altında mı kullanıyor olacağım? Bu işin sırrı nedir? Bir ekran kartı artık hangi donanımda daha üst hıza çıkamayacak son hızında çalışacaktır gibi tuhaf teorik sorular. :D Yani kısaca ben yeni ekran kartını nasıl alacağım. Siz ekran kartı almayalım dediniz ya. Ben de şu an o vaziyete geldim :D

Şöyle söyleyeyim: Bir sistem en yavaş halkası kadar hızlıdır. Yani kare oluşturmada ekran kartı kendisine düşen işi yapıp işlemciyi yavaş olduğundan bir süre bekliyorsa gerçek potansiyelini kullanamıyor demektir. Buna sebep olan işlemci değil RAM de olabilir.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı