Ekran kartlarındaki markalar nasıl fark ediyor?

NyronZ

Centipat
Makaleler
2
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Anakart: ASRock A620M-HDV/M.2
İşlemci: Ryzen 5 7500F
Ekran Kartı: Gainward GeForce RTX 4060 Ti Ghost 8GB
RAM: Corsair Vengeance 16GB 5200 Mhz CL40 DDR5
SSD: MLD 1TB M500 NVMe Gen4
PSU: MSI MAG A650BN 650W 80+ Bronze
İşlemci Soğutucu: Deepcool AK400 Zero Dark
Monitör: Philips Evnia 24" 24M1N3200ZA-00
Klavye : Logitech G213
Meslek
Öğrenci
Masaüstü hakkında pek fazla bilgim olmadığı zamanlar herkesin tek bir ekran kartı türü kullandığını onun da NVIDIA olduğunu sanıyordum. Sonradan öğrendim ki NVIDIA ekran kartlarının marka versiyonları oluyor. Fakat hala anlamadığım şey, o nasıl oluyor ve ne fark ediyor? Mesela atıyorum RTX 3060 MSI ne demek? RTX NVIDIA'nın ekran kartı değil mi? MSI markası nasıl versiyonluyor hiç anlamadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şöyle düşün Intel işlemciyi yapıyor ama soğutma yapmıyor başkaları yapıyor değil mi ama yine kullandığın Intel oluyor sadece soğutmasını yapan farklı bir firma oluyor.

Farklı marka sıcaklığı etkiliyor. Örneğin INNO3D ekran kartı yük altında 60 derece alıyorsa MSI ekran kartı 62-64 derece olabiliyor.

Çipset aynı çipset, yani örneğin Nvidia'nın RTX 3060 çipseti.

Bu çipseti MSI - ASUS - Gigabyte gibi markalar alıp üzerine kendi soğutma bloğunu koyuyor ve satıyor. Olay bu.

Üzerindeki çip hariç her şey değişebilir bazı marka model kartların güç limiti daha yüksek olabilir.
Ama performans aşırı değişmez çok iddialı olmayan markaların üretim kalitesi daha düşük olabilir bu da kullanıma yansır ya da yansımaz üst seviye modelleri bilindik markalardan almak daha güvenli olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı