Ekran Kartlarını Nasıl Karşılaştırmalıyız?

Boss Player

Hectopat
Makaleler
4
Daha fazla  
İyi günler, ekran kartaları hakkında genel olarak bir soru sormak istiyorum.

Recep Baltaş'ın bir videosunda ekran kartlarının soldan ikinci numarasının kartın 9 puan üzerinden kaç puan olduğunu belirttiğini öğrendim.

Buna dayanarak şunu sormak istiyorum; benim 4 sene önce aldığım ASUS EAH6850 1 GB 256bit, MSI Gaming 970 4 GB 256bit ile yarışacak düzeyde mi?

Diyeceksiniz ki; "Hayır senin ekran kartının RAM'i 1 GB ama karşılaştırdığın ekran kartının RAM'i 4 GB." Peki o zaman 2 GB'lık bir kartla karşılaştırayım kartımı, çünkü ekran kartında RAM önemli değil diye biliyorum.

Asus GTX770 2 GB 256bit'i örnek vereyim mesela. Fiyatı yaklaşık 1000 TL bu ekran kartıyla benim ekran kartımın arasında ne gibi bir fark var? Çünkü puanı 7 benim ekran kartımın puanı ise 8.
Tek fark onun GDDR5 olması mı oluyor?

Bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim. Ekran kartı alacağım, hata yapmamak için bilgi toplamaya çalışıyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ekran kartılarının ilk rakamı seriyi belirler. Mesela Nvidia 9XX serisi. İkinci rakamı GPU'yu belirler ve bu sayı ne kadar yüksek ise o kadar iyi. Nvidia tarafında 6'tan aşağı olanı tercih etme. Mümkünse 7 ve daha üstü. AMD tarafında şu an en güncel R9 2xx serisi. Yine soldan ikinci rakamı yüksek olmalı AMD tarafında R9 280'den aşağı almanı tavsiye etmem. Örneğin GTX 770 R9 280X ile aynı seviyededirler ama soldan ikinci rakamı farklı. AMD tarafında 7-8 Nvidia 7-6'dan aşağı inme. Zaten bütçeni belirtirsen yardımca oluruz.

Yardım için teşekkürler, bütçem 500-700 civarı. Oyun için alacağım için en az 358bit almak istiyorum... 512 de olsa çok iyi olur aslında. Ama işte bütçem çok düşük o yüzden şanssızım biraz.

Sisteminizi yazar mısınız?

• Hocam ekran kartında bit değeri önemli değil şu aralar Bellek ( GB ) biraz düşündürüyor ama yinede aldanmayın.

• Bütçenizi, sisteminizi ve PSU nuzu belirtin yardımcı olalım.

Anakart: ASUS P8H67-V
Ekran Kartı: ASUS EAH6850
Ram: 12 GB DDR3 CL9 1333 Mhz
İşlemci: Intel i5-2300 2.80 GHz 4 Çekirdek
Güç Kaynağı: Cooler Master RS 500

R9 285 öneririm. Yeni mimari kullanıyor.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı