Ekran koruyucusu ne işe yarar?

Ekranda uzun süre aynı görüntü kaldığında ghost screen dediğimiz ekranda eski görüntünün gölgesinin kalması durumu oluşabiliyor. Ekran koruyucu temelde bunun önüne geçmeyi amaçlar.
Bir makale buldum şöyle açıklamış;
Ekran koruyucu (veya ekran koruyucusu), bilgisayar uzun süre boşta kaldığında ekranı boşaltan veya hareketli görüntü veya desenlerle dolduran bir bilgisayar programıdır. Ekran koruyucuların asıl amacı, CRT ve plazma bilgisayar monitörülerinde ekran yanmasını önlemekti.

Ekran Koruyucu 1954 yılında Telefon isminde bir icat çıkar ve bunun ön yüzünü korumak için alınır faydalı oldu mu?
Adı üstünde :D Ekranı korumaya yarıyor, ekranın kırılmasını falan önlemek için.
Ohaa.Bu kadar da olmaz ki.Ne çok balık varmış.:)
Bir makale buldum şöyle açıklamış;
Ekran koruyucu (veya ekran koruyucusu), bilgisayar uzun süre boşta kaldığında ekranı boşaltan veya hareketli görüntü veya desenlerle dolduran bir bilgisayar programıdır. Ekran koruyucuların asıl amacı, CRT ve plazma bilgisayar monitörülerinde ekran yanmasını önlemekti.
Aynen.Yeni sistemlerde pek bir amacı yok.Çünkü monitörler bu şekilde yanmıyor.
Ekran kapandığında ekranda birkaç işaret çıkıyor.Pek bir olayı yok.

Ekran koruyucu eski ekranlarda "ghost screen" Türkçe tabir ile hayalet ekran ya da ekran yanması denilen bir sorunu engellemek için var.
Ekranda bir görüntü uzun süre kalınca ekran koruyucu devreye giriyor ve ekrana birkaç görüntü koyuyor ki hayalet ekran sorunu olmasın.
Şu an günümüzde olan ekranlarda pek hayalet ekran sorunu olmasa bile Amoled ve LCD ekranlarda ara sıra hala görünmektedir.

Aynen.Yeni sistemlerde pek bir amacı yok.Çünkü monitörler bu şekilde yanmıyor
Hayır LCD paneller(LED monitörler de kullanır) screen burn sorunu yaşayabilir. Modele bağlı olarak bu sorun hala devam ediyor.

Ekran koruyucu eski ekranlarda "ghost screen" Türkçe tabir ile hayalet ekran ya da ekran yanması denilen bir sorunu engellemek için var.
Ekranda bir görüntü uzun süre kalınca ekran koruyucu devreye giriyor ve ekrana birkaç görüntü koyuyor ki hayalet ekran sorunu olmasın.
Şu an günümüzde olan ekranlarda pek hayalet ekran sorunu olmasa bile Amoled ve LCD ekranlarda ara sıra hala görünmektedir.
Annem Galaxy Note 3 telefonunda çok fazla candy crush oynadığından ghost screen oluşmuştu. Ardından ekran yandı zaten.

Ekranda uzun süre aynı görüntü kaldığında ghost screen dediğimiz ekranda eski görüntünün gölgesinin kalması durumu oluşabiliyor. Ekran koruyucu temelde bunun önüne geçmeyi amaçlar.

Yıllardır telefonumu ekran koruyucusuz kullanırım. Bahsettiğiniz şey ile hiç karşılaşmadım. Defalarca yere düşürdüm. Sıkıntı olmadı. Bu biraz da alacağınız telefonda kullanılan malzeme kalitesine bağlı. Ekran koruyucu %100 korur diye bir kaide yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı