Ekran parlaklığını az kullanmak zarar verir mi?

405531

Hectopat
Makaleler
2
Merhabalar. Yıllar önce daha 8-9-10 yaşındayken bilgisayar parlaklığını her zaman %100 olarak kullanıyordum. Ne zaman olursa olsun sabah akşam %100'de kullanıyordum. Bunun neden yaptığım hakkında şu an bile emin değilim ve çok yakın duruyordum. O kadar kötü kullanıyordum ki o zamanlar tabure vardı onun üstünde resmen ayakta bilgisayar oynuyordum. Tabiri caizse ekrana kafamı sokuyordum parlaklık %100'de.

Sonra o bilgisayar bozuldu zaman geçti falan son 1-2 yıldır ben yeni bir bilgisayar kullanmaya başladığımdan beri ekran parlaklığını çok az kullannaya başladım yani %15'in üstüne çıkaramıyorum bana çok parlak geliyor çok rahatsız oluyorum. Herkes diyor parlaklık çok az yanından bile ekran görünmüyor diyor ama bana normal geliyor fazla parlaklık çıkaramıyorum. Sonra biraz araştıdım mavi ışık filtresi diye bir şey varmış onu açtım ama yok yine %15'in üstüne çıkamıyorum. Gözümde de yakın ya da uzağı görme sıkıntısı yok (bana göre) nedense çok parlak şeylere bakmak rahatız ediyor hemen gözüm yanma hissi geliyor kızarıyor. Normal bir günde bile dışarı çıkarken her zaman gözümü kısıp dolaşıyorum. Sizce bir hekime başvurmam gerekirmi yoksa kendim ne yapmalıyım bu sorunu söylerseniz sevinirim.

Ben eski bilgisayarımda %60'da kullanırdım. Şu anki sistemimde %100 parlaklık kullanıyorum. Bir sıkıntısını görmedim. Fakat zararı vardır tabii ki uzun vadede. Göz yorgunluğu vs.

Geri
Yukarı