8 saatten az uyumak ileride sağlığa zarar verir mi?

yasin 321

Centipat
Yer
BURSA
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
RTX 3060 İ510400F SHARKOONTG5 PRO KASA ANAKART Asus Prime B450M-K
Meslek
ÖGRENCİ
Merhaba ben günde 8 saat uyumam lazımmış fakat ben 6 saat falan uyuyorum. Bunun zararı var mıdır ileri yaşlarda?

Son düzenleyen: Moderatör:
Uykuda iken vücudumuz dinlenir, sonraki güne hazırlığını yapar. Ergenlikteyseniz boyunuzun uzaması, vücudunuzun gelişmesi gibi olaylar genellikle geceleri olur. Bana sorarsanız ne olursa olsun uykunuza dikkat edin. Gerekirse işinizi erteleyin fakat uykunuzu ertelemeyin.

Ve elbette az uyumanın zararı var. Enerji yoksunluğuna sebep olur. Diyabet riskini artırır. Sosyal yaşamın kötüleşmesine sebep olabilir. Damar tıkanıklığına yol açabilir.

8 saat yetişkinler için eğer profilinde yazan gibi 13 yaşındaysan 9-10 saat uyuman lazım. 6 saat bu yaşlarda senin için çok sıkıntı.

Uykusuzluk hayatta problemlere yol açar. Yeme bozukluğu, sindirim bozukluğu, halsizlik. Hepsini yaşadım. Sindirim bozukluğundan çok yaşadım, vücut dinlenemediği için yediklerini de rahat öğütemiyor ve hep çalışır vaziyette kalıyor. Günde en az 6 7 saat uyusan bile yeter.

7 saatten aşağı uyku süreleri yetersizdir ve uyku kaynaklı problemler çekmenize sebep verebilir.

Kronik uyku yoksunluğuna yol açar kardeşim halsizlik, anlık ruhsal çöküntüler, sindirim zorluğu, yemek yememe isteği, ergenlik dönemindeysen gelişimin için sıkıntı vs vs

Merhaba ben günde 8 saat uyumam lazımmış fakat ben 6 saat falan uyuyorum. Bunun zararı var mıdır ileri yaşlarda?

Ergenlik daha doğrusu çocukluk zamanlarında en az 8 saat uyumak lazım. Saat 11'den başlayıp 5'e kadar cilt yenilenmesi var. Bu zarfta uyumadığın zaman yorgunluk gibi durumlar yaşabilirsin. Bazı durumlarda halsizlik veya çabuk hastalanma diğer arkadaşların dediği gibi boy uzaması vb de etkenler arasındadır. Uyku yemek su gibi önemli bir etken olduğu için özellikle küçük yaşlarda ergenlik çağında gibi uyku önemli. 6-8 saat arası uyumak yetişkinler için. 8 saaten biraz fazla uyumak daha iyi sonuçlara neden olabilir? 11-12 saat yatmamak lazım tabii. :D

Geri
Yukarı