Ekrana Görüntü Gelmeme Sorunu

Mehmet erbay

Hectopat
Arkadaşlar öncelikle aranıza yeni katılan birisi olarak sizlerin bilgisine başvuracağım.
Bilgisayar Sistem Bilgisi:
-Asus Rampage V Extreme Anakart, İntel 5930K işlemci, Gigabyte 780 Ti ekran kartı vs.vs.

Sorunum Şu:
Dün aksam yani 02.07.2016 günü bilgisayarıma Corsair H100i GTX sıvı sıvı soğutucuyu monte ettim ve bilgisayarı test için açtım. Şimdi dikkatinizi buraya çekmek istiyorum.( 4.4 GHz 1.32 v ayarlayarak overclock uyguladım BIOS'tan) Daha sonra sıcaklık değerlerinin bir sıvı soğutma için yüksek olduğunu düşündüm ve sorunu sıvı soğutmayı yanlış mı taktım şeklinde düşünerek sıvı soğutmayı söktüm. Bu esnada dedim ki bir işlemciyi de söküp bakayım ve yine işlemciyi de yerinden çıkarttım ve tekrar termal macunumu sürmek koşuluyla tekrar her şeyi yerli yerine taktım. ( Bu işlemleri maalesef halının üzerinde yapmış bulunmaktayım)
Her neyse power tuşuna bastığımda anakartta normal ışıklar yandı ve öylece kaldı. Yani ekran kapkara ve hiçbir şekilde görüntü gelmiyor. Normalde power tuşuna bastığım zaman anakartın sağ üst köşesindeki power ve reset tuşunun yanındaki led de farklı sayılar yazar . Fakat bu sefer iki tane sıfır sabit olarak duruyordu. Neyse şöyle bir kontrol ettiğimde üst taraftaki sıvı soğutucunun fanlarının ve kasanın ön tarafında bulunan 23 cm lik fanın çalıştığını fakat anakartın aşağısında bulunan pine bağlı arka eksoz fanının çalışmadığını fark ettım. O fanı başka bir yere bağlayınca çalıştı.
Sorunum hakkında araştırmalarım sonucu yapmıiş olduğum denemeler:
  1. Pili çıkartıp 10 dk bekleyip taktım.
  2. RAM'leri tek tek çıkarıp yerlerini değiştirdim.
  3. Jumperi sıfırladım
  4. İşlemciyi en az 3-4 defa yerinden çıkartıp yeni macun sürmek koşuluyla yeniledim
  5. HDD, SSD'lerin pinleri çıkartıp taktım
  6. Güç kaynağındaki girişleri söküp çıkarttım
Not1: Sadece ekran kartını yerinden çıkartamadım bilmediğim için fakat onun da giriş pinlerini sök tak yaptım.
Not2: Power tuşuna bastıktan sonra malum kasa içi ışıklar yanıyor. Bu andan itibaren çalışır durumda olan anakartın üzerinde bulunan Power ve reset tuşları kesinlikle çalışmıyor basıyorum hiçbir şekilde çalışmıyor.
Not3:Ben en başta anlattığım işlemciyi halının üzerinde sökene kadar PC'de hiçbir sorun vs yoktu. Acaba bundan kaynaklı statik elektriklenme vs. mi oldu ki aklıma gelen en önemli sorun için şuan statiklenme geldi.

Sonuç: Genel itibariyle her şeyi açıkça yazdım. Bu sorunu yaşamış ve yaşayan birçok konu gördüm sizden ricam sorunumu çözme konusunda olacak. Bilgilerinizi deneyimlerinizi paylaşınız ki belki de gelecekte bu sorunu yaşayan herkese bir rehber niteliği taşıyabilir. Teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı