Çözüldü MSI Optix MPG27cq Ekranda Çizgiler Çıkıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Deassis

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, bilgisayarı açtığım zaman fark ettim ekranda çizgiler mevcut ve geçmiyor. Monitörü kapatıp tekrar açıyorum. Sorun devam ediyor ama bilgisayarı kapatıp tekrardan açtığım zaman sorun düzeliyor. Bu sorun bilgisayar 1 gün çalışmadığı zaman meydana geliyor. Bilgisayar soğukken ilk açılışta meydana geliyor ve gün içerisinde aç kapalarda sorun olmuyor. Neden kaynaklıdır acaba? Ben ekran kartından şüphelendim ama ekran kartı sürücüleri günceldir. Yardımcı olursanız sevinirim.
Monitör: MSI Optix MPG27cq.
Ekran kartı: MSI RTX 2070 Super Gaming X Trio.

Çözüm
Çipin altındaki lehim topları deforme olmuş reballing yapılması lazım. Kullanmaya devam ederseniz bir gün fena bir arıza yapabilir.
Teşekkür ederim. Bir gönderelim servise, bakalım ne diyecekler. Çok güvenmesem de servise :)
Çipin altındaki lehim topları deforme olmuş reballing yapılması lazım. Kullanmaya devam ederseniz bir gün fena bir arıza yapabilir.
Hocam ekran kartını gönderdim ve bana arızası olmadığı söylendi. Şu an ne yapmam gerek, yardımcı olursanız sevinirim.
Teşekkür ederim bi gönderelim servise bakalım ne diyecekler çok güvenmesemde servise :)

Hocam ekran kartını gönderdim ve bana arızası olmadığı söylendi şuan ne yapmam gerek yardımcı olursanız sevinirim.
Sorun monitörden kaynaklı. Başka ekran kartı bağlayıp denesek de sorun olmuyor çünkü sadece 144Hz'de sorun oluyor. Bunu denemelerle çözdüm. Sonunda servise monitörü göndereceğim. Çözüm bu şekilde. Kablolarını da değiştirsem sorun çözülmüyordu.
Başkalarına da yardımcı olabiliriz umarım :)
Ekran kartını başka bir sisteme takarak test et, boş yere garantiye gönderme kartı. 20 gün kartsız kalacaksın eğer ondan değilse, kargoda falan zarar gelmesin boş yere karta. Görünüşünü en sevdiğim kart vallaha yapma o karta bunu. :)

Ekran kartını başka bir sisteme takarak test et, boş yere garantiye gönderme kartı. 20 gün kartsız kalacaksın eğer ondan değilse, kargoda falan zarar gelmesin boş yere karta. Görünüşünü en sevdiğim kart vallaha yapma o karta bunu. :)
Hocam başka bilgisayar başka monitörde denediğimde arızayı tekrar ediyor yani çok saçma çıkmazın içindeyim :D

Hocam elimde 2 adet Ryzen tabanlı sistem var, getir deneyelim. Çok saçma bir durum gerçekten. :) İstanbul içi yardımcı olabilirim.

1-Kendi monitörünü başka bir ekran kartı ile test ettiğinde sorun var mı?
2-Kendi kartını başka bir sisteme takarak kendi monitöründe test ettin mi?
3-Kendi kartını kendi sisteminde başka bir monitörle test ettiğinde sorun var mı?

Eğer ilkinde sorun yok, diğer ikisinde sorun devam ediyorsa ekran kartını garantiye gönder, parçaları tek tek eleyebilirsin.

Hocam elimde 2 adet Ryzen tabanlı sistem var, getir deneyelim. Çok saçma bir durum gerçekten. :) İstanbul içi yardımcı olabilirim.

1-Kendi monitörünü başka bir ekran kartı ile test ettiğinde sorun var mı?
2-Kendi kartını başka bir sisteme takarak kendi monitöründe test ettin mi?
3-Kendi kartını kendi sisteminde başka bir monitörle test ettiğinde sorun var mı?

Eğer ilkinde sorun yok, diğer ikisinde sorun devam ediyorsa ekran kartını garantiye gönder, parçaları tek tek eleyebilirsin.
Hocam Bursa'da olduğumdan gelemiyorum yoksa tabiki gelirdim yardımınız için teşekkür ederim.
1-Sorun Yok
2-Evet ve sorun devam ediyor.
3-Evet sorun devam ediyor.
ama tek sorun gerçi yatan bir kart vardı GT730 onu taktım bugün baktığımda azda olsa sorun yaptığını fark ettim ama dediğim gibi 3 senedir yatıyordu termal macun yenileyip bakımını yapıp taktım :)

@Deassis başka bir anakarta takarak da ekran kartını test etmişsin ve hala devam ediyorsa ekran kartını garantiye gönder artık. Başka çaren yok gibi bu duruma bakarak.
ben gidip kartı vereyim servis'e bi bakılsın halen devam ederse birde Asus ile iletişime geçeyim anakarta'da baktırayım bi böyle böyle gidicek sanırım :D

Hocam aslında ekran kartını garantiye vericeksen aynı sürede anakartı da ver. İkisi de aynı anda gelmiş olur, diğer türlü ekstradan 2 hafta daha beklemiş olacaksın. En azından anakartın sağlam olduğunu anlarsın.

Hocam aslında ekran kartını garantiye vericeksen aynı sürede anakartı da ver. İkisi de aynı anda gelmiş olur, diğer türlü ekstradan 2 hafta daha beklemiş olacaksın. En azından anakartın sağlam olduğunu anlarsın.
Yedek ekran kartı olduğu için elimde onu kullanacağım hocam. Şu sıralar komple bilgisayarsız kalmak istemiyorum da.
@Recep Baltaş, @Ali Güngör yardımcı olur musunuz? :(
@Deassis başka bir anakarta takarak da ekran kartını test etmişsin ve hala devam ediyorsa ekran kartını garantiye gönder artık. Başka çaren yok gibi bu duruma bakarak.
Hocam şu an yanıt gedi servisten bir sorun görülmemiştir diye. Neden kaynakanıyor? Halen daha çözemedim maaesef :(

Sorun monitörden kaynaklı. Başka ekran kartı bağlayıp denesek de sorun olmuyor çünkü sadece 144Hz'de sorun oluyor. Bunu denemelerle çözdüm. Sonunda servise monitörü göndereceğim. Çözüm bu şekilde. Kablolarını da değiştirsem sorun çözülmüyordu.

Dosya Ekleri

• monit.png
    monit.png
    2,6 MB · Görüntüleme: 108
Teşekkür ederim. Bir gönderelim servise, bakalım ne diyecekler. Çok güvenmesem de servise :)
Hocam ekran kartını gönderdim ve bana arızası olmadığı söylendi. Şu an ne yapmam gerek, yardımcı olursanız sevinirim.
Teşekkür ederim bi gönderelim servise bakalım ne diyecekler çok güvenmesemde servise :)

Hocam ekran kartını gönderdim ve bana arızası olmadığı söylendi şuan ne yapmam gerek yardımcı olursanız sevinirim.

Dosya Ekleri

• monit.png
    monit.png
    2,6 MB · Görüntüleme: 109
Çözüm
hocam sorun neymiş tam olarak aynı sorunu bende yaşıyorum eğer cevaplarsan çok yardımcı olacaksın bana

Hocam gör beni sorunu bende yaşıyorum sistemime başka monitör bağladığımda sorun olmuyor ama yeni monitörümde bu sorunu yaşıyorum sorun monitör de mi çıktı senin ekran kartında mı?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı