Ekranı kırık laptopa VGA'dan görüntü gelmiyor

saffetq12

Hectopat
Herkese merhaba. Geçen 2.el Acer marka ekranı olmayan bir laptop aldım. PC VGA veya HDMI'dan görüntü vermiyor. USB'ye Windows'u atıyorum fakat hiçbir şekilde tepki yok. Fakat USB'ye Cloudready veya Ubuntu gibi işletim sistemlerini yüklediğimde VGA ve HDMI sorunsuz çalışıyor. Sizce bunun nedeni ne olabilir? Windows'u hiçbir şekilde açamazken nasıl oluyor da diğer işletim sistemleri sorunsuz çalışıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows sürücüleri ile alakalı bir durum bazı laptop GPU'larda manuel seçme yapana kadar harici çıkış vermiyor sistem başladıktan sonra 1. ekrandan seçim yapmanız ve harici ekrana yayın yapmanız gerekli... BIOS görebiliyorsanız ayarlarda çıkış seçeneği mevcutmu kontrol edin eğer göremiyorsanız anakart üzerinden kapakta bulunan ekranın soketini çıkarın sistem birinci ekranı görmediğinde otomatik olarak ikinci çıkışları kullanacaktır.

Hocam hdd'ye farklı bir pcde format attım sonra laptoba takınca açılıyor Windows sesler falan geliyor usb falan takınca. Windows+p yapıp aşağı yukarı seçiyorum yine bişey olmuyor. Kablolar sökülü hocam. Ne yapacağımı şaşırdım diğer işletim sistemleri sorunsuz açılırken windows'ta böyle yapması çok tuhaf. Başka yapabileceğim bişey var mı acaba?

Hocam HDD'ye farklı bir PC'de format attım sonra laptoba takınca açılıyor Windows sesler falan geliyor USB falan takınca. Windows+p yapıp aşağı yukarı seçiyorum yine bir şey olmuyor. Kablolar sökülü hocam. Ne yapacağımı şaşırdım diğer işletim sistemleri sorunsuz açılırken Windows'ta böyle yapması çok tuhaf. Başka yapabileceğim bir şey var mı acaba?

Ekran kartınızın (harici / dahili fark etmeksizin) sürücülerini sisteminize kurarak deneme yapabilirsiniz Linux tarzı sistemler sürücüleri otomatik kurduğu için çözünürlük kurtarıyor olabilir.

Eğer sürücüleri yükleyemezseniz daha küçük boyutlu bir ekranda deneme yapmanızı öneririm.

Ekran kartınızın (harici / dahili fark etmeksizin) sürücülerini sisteminize kurarak deneme yapabilirsiniz Linux tarzı sistemler sürücüleri otomatik kurduğu için çözünürlük kurtarıyor olabilir.

Eğer sürücüleri yükleyemezseniz daha küçük boyutlu bir ekranda deneme yapmanızı öneririm.
Formatı farklı pcde kurduktan sonra mı driverleri kurayım. Hocam şimdi diğer pc'de aynı ekran kartı işlemci kullanıyor yani sistem özellikleri aynıydı. Bazı sitelerde projeksiyona bağlarsanız görüntü gelir falan diyor acaba var mıdır böyle bişey?

Ekrana ulaşabildiğiniz herhangi bir noktada sürücü kurulumu yapabilirsiniz burada önemli olan nokta doğru sürücüleri kurmaktır eğer iki sistem de birbirinin aynısı ise sorun yok fakat farklılıklar varsa format sonrası otomatik sürücü kurulumu yapılmaması gerekir (Windows 10 otomatik yapar) aksi takdirde sürücüler diskin takılı olduğu sisteme göre kurulacak ve diğer sistemde çalışmayacaktır.

Projeksiyon konusu ise doğru olabilir (tarafımca denenmedi kesin konuşamıyorum maalesef) sebebi ise harici çıkışın çalışmama nedeni çözünürlük farkı olabilir projeksiyon cihazlar çoklu çözünürlük desteği bulundurduğu için direkt çıkışı iletiyor olabilir.

Son olarak denediğinizi düşünüyorum fakat yine de yazma gereği duydum görüntü çıkış seçme tuşunu denediniz mi (genelde F2 F4 veya F8 olabiliyor üzerinde işaret vardır mutlaka)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı