Ekranın 144 FPS olmasına rağmen 240 FPS daha akıcı görünmesi mümkün mü?

jackarmis

Kilopat
Ekranım 144 FPS olmasına rağmen oyun içi ayarlarda 240 FPS seçiyorum(Oyunda öyle öneriyor zaten.) Çünkü gözle görülür şekilde daha net, akıcı oluyor oyun. Ama internette biraz araştırdım 144 FPS Monitöre 240 FPS de seçsen üstünü göremeyeceğin için hiçbir şey fark etmez diyorlar. Benim sormak istediğim ise, oyun için ayarlarda 240 FPS yerine 144 FPS'ye çekeyim mi? 144 Hz monitörde 240 FPS seçmek herhangi bir sorun(fark edemeyeceğimiz görüntü bozulması vs.) yapar mı, bilgisi olan var mı?

240fps.png

Ekranım 144 FPS olmasına rağmen oyun içi ayarlarda 240 FPS seçiyorum(Oyunda öyle öneriyor zaten.) Çünkü gözle görülür şekilde daha net, akıcı oluyor oyun. Ama internette biraz araştırdım 144 FPS Monitöre 240 FPS de seçsen üstünü göremeyeceğin için hiçbir şey fark etmez diyorlar. Benim sormak istediğim ise, oyun için ayarlarda 240 FPS yerine 144 FPS'ye çekeyim mi? 144 Hz monitörde 240 FPS seçmek herhangi bir sorun(fark edemeyeceğimiz görüntü bozulması vs.) Yapar mı, bilgisi olan var mı?

Eki Görüntüle 1574526

144 Hz monitörün varsa istersen 500 Hz'e al oyunda bir şey değişmez. Siz 144'te sabitleyin.

FPS değeri arttıkça oyunlardaki gecikme süresi de azalıyor. Bu yüzden V-Sync kapalıyken biraz daha akıcı gelmesi normal. Yoksa ekran iki türlüde 144 Hz görüntü sunuyor ama gecikme değerleri farklı oluyor. Ekranda yırtılmalar ya da sıcaklık sıkıntıları yaşamıyorsanız, FPS liimitini kaldırabilirsiniz.

144 Hz monitöre 144 FPS'li oyunu sabitlemek en az kaybı yaşatan oyun deneyimi sunar. İnput lag en düşük seviyede olur hatta hiç olmaz.
Mesela ben 144 Hz monitörümde oyunu 240 FPS oynuyorum. İnput lag oluyor derken biraz anlayacağım cinsten anlatır mısın? Benim görmediğim bir şeyler mi oluyor? Öğrenmek için soruyorum

FPS değeri arttıkça oyunlardaki gecikme süresi de azalıyor. Bu yüzden V-Sync kapalıyken biraz daha akıcı gelmesi normal. Yoksa ekran iki türlüde 144 Hz görüntü sunuyor ama gecikme değerleri farklı oluyor. Ekranda yırtılmalar ya da sıcaklık sıkıntıları yaşamıyorsanız, FPS liimitini kaldırabilirsiniz.
Aynen vallahi daha akıcı geliyor. Fps limiti kaldırırsam karakter sağa sola ışınlanıyor. Daha akıcı geldikten sonra diğerlerinin önemi yok ki.. 240 FPS devam o zaman

144 Hz monitörün varsa istersen 500 Hz'e al oyunda bir şey değişmez. Siz 144'te sabitleyin.
240 daha akıcı ama

Mesela ben 144 Hz monitörümde oyunu 240 FPS oynuyorum. İnput lag oluyor derken biraz anlayacağım cinsten anlatır mısın? Benim görmediğim bir şeyler mi oluyor? Öğrenmek için soruyorum

Aynen vallahi daha akıcı geliyor. FPS limiti kaldırırsam karakter sağa sola ışınlanıyor. Daha akıcı geldikten sonra diğerlerinin önemi yok ki. 240 FPS devam o zaman

240 daha akıcı ama

240'a alsan bile sana gelen 144 hocam.

İnput lag gecikme demektir. Görüntüde yırtılmaya sebep oluyor. Bunun olmaması için FPS sabitlemek ya da Sync açmak iyi oluyor.

İnput lag gecikme demektir. Görüntüde yırtılmaya sebep oluyor. Bunun olmaması için FPS sabitlemek ya da Sync açmak iyi oluyor.
Görüntüde yırtılma olup olmadığını nasıl anlayacağız peki? Gözle görülür şekilde mi oluyor onu soruyorum. Çünkü dediğim gibi 240 FPS daha akıcı oluyor ve gözle görülür kötü bir şey yok.

Görüntüde yırtılma olup olmadığını nasıl anlayacağız peki? Gözle görülür şekilde mi oluyor onu soruyorum. Çünkü dediğim gibi 240 FPS daha akıcı oluyor ve gözle görülür kötü bir şey yok.

Evet yırtılma olduğu zaman ekranın ortasında koca bir çizgi çıkıyor anlık. Drop girer gibi oyunda takılma oluyor. Böyle bir şeyi fark etmemen imkansız. Taze bir görüntü alıyorsan sorunun yok demektir.

Yeni konular

Geri
Yukarı