Ekstra takılan SSD gücü nasıl ayarlanıyor?

Sadece Yorumcu

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
12th Gen Intel Core i5-12500h
NVIDIA GeForce RTX 3050 Tİ / Intel Iris Xe Graphics
24 GB / SODIMM, CRUCİAL 3000/6000 MHz Ram
Samsung 512 NVM M.2 SSD
Kingston KC3000 1 TB NMV M.2 SSD
Meslek
Müzisyen
Hayırlı akşamlar.

Şu an elimde Kioxia'nın 1TB'lık SSD'si mevcut. Yeni laptopa geçeceğim bu nedenle şu an elimdekini de yeni laptopumda kullanmak istiyorum.
Aldığım bilgisayarda ekstra SATA girişi ve M.2 girişi olduğundan her ikisini de kullanabileceğim.
Sorum şu: Bu SSD'i laptopa taktığım zaman, içine oyun vs kurup açtığımda laptopun gücüne göre mi performans verir? Yoksa SSD'nin gücüne göre mi?

Hocam ister SATA üzerinden SSD bağlayın, isterseniz Bluetooth üzerinden kulaklık ve istersenizde PCI-e slotu üzerinden ekran kartı bağlayın, bu tarz eşleştirmelerde performans daima yavaş olan tarafın performansı ile sınırlı kalır, yeni laptoplar ve SATA SSD'ler SATA 3 arayüzünü kullandığı için SSD'nin okuma yazma performansı ne ise onu sorunsuz alırsınız.

Hocam ister SATA üzerinden SSD bağlayın, isterseniz Bluetooth üzerinden kulaklık ve istersenizde PCI-e slotu üzerinden ekran kartı bağlayın, bu tarz eşleştirmelerde performans daima yavaş olan tarafın performansı ile sınırlı kalır, yeni laptoplar ve SATA SSD'ler SATA 3 arayüzünü kullandığı için SSD'nin okuma yazma performansı ne ise onu sorunsuz alırsınız.

Bunu sormamın asıl sebebi; sistemin içinde 512 GB Samsung SSD var ve okuma hızı oldukca iyi, aynı şekilde bilgisayarın genel sistemi de iyi, fakat ekstra takılan SSD bu sisteme kıyasla kötü olursa performansı ne kadar düşüreceğini merak ediyorum.

Bunu sormamın asıl sebebi; sistemin içinde 512 GB Samsung SSD var ve okuma hızı oldukca iyi, aynı şekilde bilgisayarın genel sistemi de iyi, fakat takılan SSD bu sisteme kıyasla kötü olursa performansı ne kadar düşüreceğini merak ediyorum.

Sisteminizdeki SSD'nin hızını yazmadığınız için bilemem, takmak istediğiniz SSD'nin hızı ne ise onu alırsınız. Ben masaüstü bilgisayarımda 510 MB okuma hızı olan SATA SSD'den 3300 MB okuma hızı olan NVMe SSD'ye geçtim ve büyük boyutlu dosyaları taşıma haricinde ne sistemin açılışı ne de oyunların açılışında bir fark hissedemedim. Kaldı ki işletim sisteminizi yeni takacağınız diske kurmayacağınız için sistemin performansı neden düşsün? Mevcut SSD 'nizin hızını takacağınız SSD'nin hızına bölerek kaç kat daha performansın düşük olacağını görebilirsiniz ancak bu büyük boyutlu dosyalar ile render vs almadığınız sürece normal kullanıcının fark edebileceği bir değer değil.

Sisteminizdeki SSD'nin hızını yazmadığınız için bilemem, takmak istediğiniz SSD'nin hızı ne ise onu alırsınız. Ben masaüstü bilgisayarımda 510 MB okuma hızı olan SATA SSD'den 3300 MB okuma hızı olan NVMe SSD'ye geçtim ve büyük boyutlu dosyaları taşıma haricinde ne sistemin açılışı ne de oyunların açılışında bir fark hissedemedim. Kaldı ki işletim sisteminizi yeni takacağınız diske kurmayacağınız için sistemin performansı neden düşsün? Mevcut SSD 'nizin hızını takacağınız SSD'nin hızına bölerek kaç kat daha performansın düşük olacağını görebilirsiniz ancak bu büyük boyutlu dosyalar ile render vs almadığınız sürece normal kullanıcının fark edebileceği bir değer değil.

Anladım, teşekkür ettik. Deneyip göreceğiz.

Yeni konular

Geri
Yukarı